voeging in de I.K. van die twee delen. Om hun verschil in karakter nog iets nader te accentueren zij nog gewezen op de „lijdelijkheid van de bewaarder"; dit is een term die men niet in de wet vindt, wel in de jurisprudentie en de vakliteratuur; deze lijdelijkheid geldt t.a.v. de openbare registers (overschrijving, inschrijving, doorhaling), niet voor de kadastrale boekhouding. Vorm en inhoud Forma affert ad materiam. Vergelijkt men de I.K. 1957 met haar voorgangster, dan valt allereerst op dat de titel is veranderd, deze luidt niet meer „Alge mene Instructie voor de ambtenaren van het kadaster", maar „Algemene Instructie regelende de dienst van het kadaster". De opzet was de ambtenaren toe te rusten met een leidraad voor de uitoefening van de dienst. Het woord „algemene" is in de titel ge bleven, men vindt er immers ook bijzondere instructies in (voor de ingenieur-verificateur, voor de landmeter hoofd van bureau, voor de chef de bureau). Wat vorm en inhoud betreft spreekt het vanzelf dat veel uit de I.K. 1918 bewaard is gebleven. Men vindt terug de onderscheiding in twee hoofdonderdelende technische kant en de administratieve kant, of, zoals dat nu heet: het landmeetkundige gedeelte en het boekhoudkundige gedeelte. Ook vindt men weer de verdeling in hoofdstukken en paragrafen, met daarin de artikelen waarbij de werkzaamheden zijn behandeld zoveel mogelijk in hun chronologi sche volgorde. Een speurder die oud en nieuw nauwkeurig vergelijkt zal hier en daar tot zijn tevredenheid vereenvoudigingen aan treffen. Van de tien hoofdstukken zijn er vijf geheel nieuw (IV t/m VIII), althans nieuw als hoofdstuk; ten dele was de materie geregeld in circulaires of aanschrijvingen en deze is dan overgeheveld na te zijn aangevuld of bijgeschaafd. Met verschillende onderwerpen die nu als paragrafen of artikelen voorkomen is zulks eveneens het geval geweest, met name gold dit voor de appartementen, het tekenen en beschrijven van plans, de vaste punten, de kaarten Kad. nr. 93 en formulieren Kad. nr. 93a. Maar men treft in de I.K. 1957 ook onder werpen aan, die in 't geheel niet in een voorschrift waren behandeld, bijv. de taak van de (inmiddels vervallen) dienst voor Buitengewoon Landmeetkundig Werk, de Rijksgrens, en het belangrijke en moei lijke onderwerp Delimitatie bij hermeting. Terminologie Caesar non supra grammaticos. Definities zijn in de I.K. 1957 schaars; toch zijn er enkele op genomen ten einde de betekenis van gebezigde termen vast te leggen; men vindt ze bij kadastraal perceel (art. 17), werkplan (art. 19), dienstjaar (art. 166) en kaarteerblad (art. 380). 142

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 24