148 Als men in de Alfabetische Klapper opslaat het trefwoord „perceels gedeelte (nog niet uitgemeten)" of het trefwoord „moederperceel", vindt men de nummers van enige artikelen. Deze vormen een voor beeld van een gedetailleerd stringent voorschrift, dat nodig was voor de uniformiteit in het administreren aan de verschillende kan toren. De regeling der stof was in de (aangevulde) I.K. 1918 aan wezig, maar niet voor de volle 100 procent uitgewerkt. Toch was zij wel zo, dat aan nieuwe belastingplichtigen die eigenaar waren ge worden van een nog niet uitgemeten perceelsgedeelte, een aanslag biljet kon worden gezonden, en reclames konden worden voorkomen. Beheer van het archief Littera scripta manet. Volgens de I.K. 1918 berustte het beheer van het archief bij de ingenieurs-verificateur en de bewaarders. Zij waren belast met de zorg voor de goede bewaring der stukken tot het archief van hun kantoor behorend, maar in de praktijk was de bewaarder beheerder van het gehele archief, niet alleen van de leggers en de andere re gisters, maar ook van de plans, hulpkaarten en veldwerken. Die bepaling hield verband met de artikelen 1265-1268 B.W. over de openbare registers, waarvan de bewaarder inzage verstrekt en af schriften afgeeft; voor de uitvoering van de hem opgelegde ver plichtingen moet hij te allen tijde het gehele kadastrale archief te zijner beschikking hebben. Aan de meeste kantoren was geen ingenieur-verificateur en het zou tamelijk moeilijk zijn geweest in de tijd dat er nog geen bureaus van de landmeetkundige dienst waren gevormd, één der landmeters voor het technische archief (dat de bewaarder niet of weinig gebruikt) verantwoordelijk te stellen. In 1910 verschenen de uitkomsten van de secundaire Rijks driehoeksmeting in boekvorm; deze publicaties van de Rijkscom missie voor Graadmeting en Waterpassing werden, formeel terecht, via de ingenieurs-verificateur gezonden aan de bewaarders, ter bewaring in hun archief, alwaar zij bleven berusten ten gebruike van de landmeters van de velddienst. Later, in 1933, is een eerste stap gezet om die eigenlijk denk beeldige verantwoordelijkheid van de bewaarders voor de tech nische stukken te veranderentoen is bepaald dat de zorg voor her stellingen aan minuutplans, bijbladen en veldplans kwam te rusten op de ingenieurs-verificateur. Dit was nog maar een geringe splitsing van het archief in een technisch en een administratief gedeelte. Maar de evolutie heeft zich doorgezet: in de I.K. 1957 vindt men het sluitstuk van die ontwikkeling; thans berust het beheer en de verantwoordelijkheid voor het technische archief, waaronder vallen: processen-verbaal van grensbepaling, boeken van berekening, minuutplans, bijbladen, veldplans, hulpkaarten, veldwerken en het vaste-puntenarchief, ondubbelzinnig bij het hoofd van het bureau van de landmeetkundige dienst

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 30