158 bevorderlijk voor de bijwerking van het kadastrale plan en boek houding, zodat ook de hypothecaire boekhouding onoverzichtelijk wordt. Het ontbreken van behoorlijke afscheidingen is, naar bekend, een veel voorkomende nalatigheid met alle nadelige ge volgen van dien. Wanneer nu als slot van deze beschouwing de vraag mag worden gesteld, welke de op het ogenblik meest urgent te achten rechts- behoefte in het rechtsverkeer van grondeigendommen is, dan meen ik, dat gezien de moeilijkheden, die zich voor duidelijke omschrijving van de grondpercelen voordoen, die behoefte bestaat in een wettelijke verplichting tot een duurzame grensafscheiding bij nieuw te vormen perceelsgrenzen. Met een dergelijke verplichting zouden, zonder uit breiding van de overheidsbemoeienis, zowel de grondeigenaren als de boekhouding op de grondeigendommen en mitsdien de rechts zekerheid ten aanzien van de onroerende goederen werkelijk zijn gediend. Een ambtsplicht voor de notaris om zich van een plaats gehad hebbende grensafscheiding te overtuigen of zich daaromtrent naar bijzondere wettelijke regeling zekerheid te verschaffen, al vorens akten betrekkelijk overdrachten van gedeeltelijke grond- percelen te mogen opmaken, zal voor het efficiënt werken van een dergelijke wettelijke verplichting moeilijk kunnen worden weg gedacht. Hierdoor zou tevens aan de landmeetkundige vaststelling door de landmeetkundige dienst van het kadaster ten behoeve van de grondbelasting een burgerrechtelijk uitgangspunt worden ge geven. Dit laatste kan van groot belang zijn, indien in een geschil de rechter zou toestaan een grens landmeetkundig „op te sporen" aan de hand van door genoemde dienst verzamelde mathematische gegevens 1). Ook dan zal de rechter uiteraard vrij blijven de bewijs rechtelijke waarde van een dergelijke opsporing te beoordelen. Door het burgerrechtelijk uitgangspunt van de meting zal aan haar bewijsrechtelijke waarde dan echter een redelijk aanvaardbare grondslag zijn gegeven. Rechtsvraag In het W.P.N.R. d.d. 7 april 1962, nr. 4717, lazen wij de volgende door een notaris opgeworpen rechtsvraag Een Inspecteur der Domeinen verzoekt mij een koopakte te maken van een gedeeltelijk kadastraal perceel „zoals ter plaatse Vgl. Reist in het onder noot 1, blz. 157 vermeld tijdschrift, blz. 390: Eine Linie ist nicht Grenze, weil sie in der Katasterkarte dargestellt ist, sondern die Linie ist in der Karte, weil sie Grenze ist. Das Kataster hört dan auf, das zu sein, was es seinem Wesen nach ist, namlich Zeichen der Ordnung am Boden und nicht die Ordnung selbst. Wir können die Ordnung am Grund- eigentum nicht durch Zahlen oder Karten verwirklichenwir müssen diese Ordnung aber durch Zahlen und Karten schützen. Die Erfahrungen zeigen, dasz solche abstrakten Flurstückgrenzen am meisten Anlasz zu Grenz- prozessen geben. Ein Kataster mit unvermarkten Grenzen, ein sogenanntes reines Koordinatenkataster müssen wir ablehnen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 40