168 de civieltechnische toepassing van de fotogrammetrie. Daarnaast zijn nog enkele bijzondere onderwerpen behandeld. In de eerste voordracht, gehouden door Prof. Dr. K. Schwi- defsky, werden enkele principiële beschouwingen gegeven over de automatisering in de landmeetkunde. Evenals in de industrie werd ook in de landmeetkunde de automatisering reeds vroeg toegepast. Voorbeelden hiervan zijn: het optisch middelen bij randaflezing, inversoren, uitwerkingsinstrumenten, enz. Veel profijt kan men in de landmeetkunde hebben van de resultaten en gegevens betreffen de de automatisering in de produktietechniek, omdat men daar sinds een tiental jaren genoodzaakt is dit vraagstuk wetenschappe lijk te benaderen. Verschillende problemen die in deze techniek voorkomen zijn rechtstreeks van toepassing voor de fotogrammetrie. De studie van de tijdsduur voor de verschillende handelingen neemt hierbij een belangrijke plaats in. Dergelijke studiën zijn in de land meetkunde nog slechts schaars. Enkele voorbeelden zouden ge noemd kunnen worden op het gebied van de rekentechniek, van de optische afstandmeting en van de ruilverkaveling. Enkele bijzonder gunstige voorwaarden die de fotogrammetrie biedt werden in deze lezing naar voren gebracht, zoals bijv. het voldoende aantal gelijksoortige handelingen, die op een zelfde plaats uitgevoerd moeten worden. Door dezelfde spreker werden in een tweede voordracht enige grondbeginselen uit de informatietheorie uiteengezet. Sinds men in de fotogrammetrie gebruik maakt van moderne methoden om elektrische signalen te verwerken, kan men met vrucht gebruik maken van de denk- en werkmethoden uit de informatietheorie. De instrumentele zijde van de automatisering werd door Dr. Ing. H. Deker uit München nader toegelicht. De fotogrammetrie dankt een groot deel van haar succes aan de reeds vroegtijdig en ver doorgevoerde gedeeltelijke automatisering. Voorbeelden hiervan zijn de opnemingscamera's en de uitwerkingsinstrumenten. Aan zienlijk ingewikkelder is de invoering van volautomatische kaarteer- apparaten. Een extra moeilijkheid hierbij is de interpretatie en het stereoscopisch uitwerken van een fotopaar. De opgave echter beelddetails door automaten te laten interpreteren en deze inter pretatie te laten vertalen in symbolen op de kaart, is op het ogen blik geen utopie meer. Dr. Ing. Brucklacher uit Oberkochen behandelde in zijn lezing twee instrumenten, de coördimaat en de profiloscoop behorend bij de stereoplanigraaf. Beide instrumenten zijn een goed voor beeld van automatisering. Een duidelijke technische uiteenzetting van de instrumenten werd gegeven en tevens hun toepassings mogelijkheden. Van het eerstgenoemde instrument waren nog geen speciaal opgezette proeven over nauwkeurigheid bekend. Over de toepassing van de fotogrammetrie bij de wegenbouw werden een tweetal voordrachten gehouden. Ministerialrat K. Eglau uit Bonn gaf een algemeen beeld over de wegenbouw terwijl

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 50