178 Litteratuuroverzicht Zeventalig fotogrammetrisch woordenboek, verzorgd door de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie, 7 delen (Duits, Engels, Frans, Italiaans, Spaans, Pools en Zweeds), elk ca. 120 blz. 23x17 cm. Prijs per deel 10,75. N.V. Uitgeverij „Argus", Amsterdam. De samenstelling van dit woordenboek vond onder auspiciën van de Internationale Vereniging voor Fotogrammetrie plaats door de Oostenrijkse Vereniging voor Fotogrammetrie met medewerking van andere nationale verenigingen. Het woordenboek bestaat uit zeven afzonderlijke delen, en wel voor elke taal een deel. Per deel zijn de woorden in alfabetische volgorde en doorlopend genummerd opgenomen met verwijzing naar de nummers waaronder een woord in de zes andere talen kan worden gevonden. Door deze opzet was het mogelijk op eenvoudige wijze te verwijzen naar diverse synoniemen. Bij vertalen echter moeten steeds twee delen worden gebruikt, Het aantal woorden varieert van deel tot deel van ongeveer 4000 tot 6000. De Oostenrijkse Vereniging voor Fotogrammetrie en in het bij zonder de desbetreffende commissie (sedert 1956 onder voorzitter schap van Prof. A.Barvir heeft hiermede een omvangrijke arbeid verricht. De uitgave is mede mogelijk geworden door financiële bijdragen van enige nationale verenigingen voor fotogrammetrie en van de industrie van fotogrammetrische instrumenten. Het woordenboek maakt een zeer verzorgde indruk en steek proeven hebben aangetoond dat de verwijzing betrouwbaar is. Daar de fotogrammetrie over de gehele wereld steeds meer toepas sing vindt, zal het woordenboek zeker een nuttige taak vervullen bij het vergemakkelijken van het internationale contact op dit ge bied. H. A. B. H. Seifers, Bandprogramme für die Rechenanlage Z 11. Reihe B: Angewandte Geodasie Heft Nr. 80. Uitgave van de Deutsche Geodatische Kommission bei der Bayerischen Akademie der Wissenschaften, München 1961, 26 bladzijden. Uit het voorwoord (van de hand van Prof. Kneissl) blijkt, dat de bedoeling van dit geschrift is een aanvulling te geven op de bestaande publikatie van rekenprogramma's voor de relaisreken- machine Zuse Zn met bandbesturing. Het programmabestand blijkt te zijn uitgebreid met programma's voor de „volautomatische" veelhoeksvereffening, de vereffening volgens de methode der kleinste kwadraten van enkelvoudige achterwaartse snijdingen en van dubbelpunten en die van de aerotriangulatie. De lezers van genoemde publikatie wordt medegedeeld, dat bij het Geodetisch Instituut van de T.H. te München een documentatiecentrale is

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 60