179 ingericht betreffende de publikaties over het gebruik van kleine, middelgrote en grote rekenautomaten in de landmeetkunde en ten behoeve van de ruilverkavelingswerkzaamheden. In een inleiding behandelt de schrijver de werkzaamheden die tot nu toe met de Z n van genoemd Geodetisch Instituut werden ver richt. Daarna worden aan de hand van enige blokschema's de nieuwe programma's besproken. Het valt daarbij op, dat de Z n helemaal niet zo bijzonder snel is. De tijd nl., die nodig is voor de vereffening van een dubbelpunt met in totaal negen richtingen, bedraagt ongeveer drie kwartier. In een slotparagraaf maakt de schrijver nog enige opmerkingen over de bedrijfszekerheid en over het onderhoud van de Z n. Hij zegt daarbij o.m., dat men na de jaren van kinderziekten nu zo ver is, dat het maken van rekenfouten zo goed als niet meer voorkomt. Periodiek onderhoud wordt thans niet verricht. Het blijkt voor deliger te zijn maar te wachten tot een storing optreedt. Deze is dan doorgaans zeer snel verholpen. Wie belang stelt in de vorderingen van het rekenen met de Z n ten behoeve van de landmeetkunde, wordt het lezen van deze, ook uiterlijk goed verzorgde publikatie aanbevolen. H L v G Maurice Poirée et Charles Oilier. Assainissement Agricole, Drainage, etc. 24 X 15 cm, 440 biz., Editions Eyrolles, Paris. 1962. Prijs 50 NF. De auteurs bedoelen met dit boek een blijkbaar ook in het Franse taalgebied bestaande leemte te vullen waar het betreft samenvattende litteratuur op cultuurtechnisch gebied. In hun inleiding stellen zij rationele oplossingen in het vooruitzicht ge baseerd op systematisch verzamelde gegevens, die via methodische berekeningen verwerkt worden, opdat de ontwerptechniek zich zal kunnen losmaken van de ervaring als grondslag. Geconstateerd moet worden dat zij in deze loffelijke opzet slechts zeer ten dele slagen. Aan de vaststelling van de maatgevende afvoer bijvoorbeeld worden uitvoerige beschouwingen gewijd, die voor ons Nederlanders zeker interessant zijn, omdat daarin grote aandacht wordt besteed aan de oppervlakte-afvoer. Teleurstellend is echter dat men tenslotte toch niet verder komt dan een summiere aan beveling van toegepaste ervaringswaarden. Hetzelfde doet zich voor bij de vaststelling van drainafstanden. Het boek heeft de gebruikelijke indeling. In een eerste deel worden de fysische grondslagen (statica en dynamica van grond water en bodemvocht, neerslagverdeling naar tijd en plaats) op didactisch aantrekkelijke wijze behandeld. Een tweede deel bevat uiteenzettingen van de grondbegrippen van de waterbeheersing (optimale ontwateringsdiepte, toelaatbare overstromingsduur, maat gevende neerslag en afvoer) en een opsomming van hydrologische en hydraulische formules. De technische en administratieve kanten

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 61