2. De door de fabriek opgegeven waarden voor de uitzettings coëfficiënten van stalen banden blijken bij benadering juist te zijn; die van invarbanden blijken enige malen te klein te zijn. 3. Bij zeer nauwkeurige lengtemeting of bij waterpassen door mijnschachten met behulp van stalen meetbanden, mag de formule voor de uitzetting bij benadering als lineair in X temperatuur) worden aangenomen. De tweedegraadsterm blijkt, indien al aanwezig, zo klein te zijn, dat deze zelfs bij de behaalde hoge meetnauwkeurigheid niet kan worden bepaald. 4. Bij zeer nauwkeurige lengtemeting met behulp van invarbanden mag de formule voor de uitzetting niet als lineair in X worden aangenomen. 5. Gezien de grote spreiding in de waarden van de uitzettings coëfficiënten van invarbanden is men verplicht bij aanschaffing van een nieuwe serie banden, de waarden van deze coëfficiënten te bepalen. Ir. G. BAKKER, Het maken en onderzoeken van randverdelingen Inleiding Een belangrijke factor bij de beoordeling van een theodoliet is de kwaliteit van de randverdeling. Het onderzoek ervan verloopt nog steeds volgens de richtlijnen die door Heuvelink zijn aange geven en die betrekking hebben op de analyse van een aantal, regelmatig over de rand verdeelde, waarnemingen van een bepaalde hoek waarvan verondersteld wordt dat deze gedurende het onder zoek niet of slechts lineair met de tijd van grootte verandert. Een der meest gangbare methoden om deze hoek te realiseren is wel de bekende opstelling met twee collimatoren, waarop af wisselend gericht wordt. Het bezwaar ervan is dat de metingen veel tijd vergen en de waarnemer snel vermoeien, waardoor het onderzoek praktisch steeds beperkt moet blijven tot een veertigtal waarnemingen. Het is daaruit te begrijpen dat men dikwijls ge tracht heeft de constante hoek op een andere manier te verwerke lijken, namelijk door de alhidade, bij draaiing, te laten stuiten tegen een paar aanslagpunten. De technische uitvoering ervan gaf veelal onoverkomelijke moeilijkheden, hoewel uit de litteratuur enkele experimenten bekend zijn geworden die geslaagd zijn. De firma Askania heeft nu kort geleden de „Askania Teilkreis- prüfer" in de handel gebracht die volgens deze zg. aanslagmethode werkt. Het Laboratorium voor Geodesie heeft dit instrument aan geschaft en de randverdeling van een Askania-theodoliet, type Tu, is er onlangs mee onderzocht. Het bleek dat men zeer nauwkeurig 126 wetenschappelijk ambtenaar ie klasse aan de Technische Hogeschool te Delft:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 8