127 en snel met het instrument kon werken, zodat het weinig moeite kostte het aantal waarnemingen uit te breiden. De randstanden werden als regel om de twee graden genomen, op een bepaald gedeelte ter grootte van 10 graden zelfs om de graad en het bleek dat op dit gedeelte de hoekmetingen in twee opeenvolgende randstanden verschillen tot ongeveer 20 dmgr opleverden. Het merkwaardige feit deed zich bovendien voor dat hoek metingen in randstanden die 200 graden uit elkaar lagen soms significante verschillen te zien gaven, hoewel toch de aflezing bij de Askania Tu verkregen wordt uit de middeling van twee dia metrale waarnemingen op de verdeling, zodat de grondperiode van de hoekmetingen, in afhankelijkheid van de randstand, 200 graden behoorde te zijn. De wens om een verklaring voor beide verschijnselen te vinden werd de aanleiding tot enige litteratuurstudie waarvan dit artikel een samenvatting wil zijn. Het betreft hier de wijze waarop de randverdelingen gemaakt worden, de afwijkingen die men daardoor mogelijkerwijs in de verdeling kan verwachten en de verschillende methoden waarop men deze tracht aan te tonen. De uiteindelijke resultaten van het randonderzoek op de Askania Teilkreisprüfer worden gepubliceerd in een vervolgartikel, waarin tevens de aandacht zal worden gevraagd voor de uitbreiding van de theorie van de methode Heuvelink, welke door Ir. C. Wiersma is ontwikkeld. Het betreft hier speciaal een manier om aan te tonen of een bepaalde systematiek in de afwijkingen van de randstrepen al dan niet significant is. De vervaardiging De verdeling wordt gegraveerd in een zilveren strook, die op een glasschijf is aangebracht. Een glazen dekring wordt op deze schijf vastgekit om beschadiging van de verdeling te voorkomen en om tevens een duidelijke aflezing te waarborgen. Het stof dat zich op de dekring zal afzetten, blijft namelijk bij het scherpstellen op de verdeling onzichtbaar door de geringe scherptediepte van de aflees- microscoop. De eerste randverdelingen werden met de hand gekopieerd van een zg. moederrand. De kwaliteit hing dus helemaal af van de nauwkeurigheid van de moederrand en van het vakmanschap van degene die deze kopieerde. In de jaren rond 1900 ontstonden de eerste automatische verdeelmachines en de naam van Gustav Heyde moet in dit verband zeker genoemd worden. De principes volgens welke hij een aantal verdeelmachines bouwde, liggen waarschijnlijk nog steeds ten grondslag aan de moderne machines. Bij deze verdeelmachines wordt de randverdeling van de moeder rand gevormd door een aantal tandjes 360 of een veelvoud daarvan die regelmatig verdeeld zijn over de omtrek van een cirkelvormige plaat. Deze plaat, waarop de te verdelen rand wordt

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 9