194 Prof. ir. G. J. BRUINS, Symposium on the use of artificial satellites in geodesy Guess where I come from". Met deze woorden haalde de voor zitter van het International Space Science Symposium, Prof. dr. H. C. van de Hulst uit Leiden, achter zijn lessenaar in de grote zaal van het State Department te Washington een paar onvervalste Hollandse klompen vandaan, om deze vervolgens aan te bieden aan de astronauten Titov en Glenn als blijk van waardering voor hun juist gehouden voordrachten. En hij vervolgde: „These would not go very well with your space- suits. But please remember, they are made from the same tree and were meant to be used together". Treffende symboliek voor de wenselijkheid van de internationale samenwerking op het gebied van de ruimtevaart. Titov, met de linker klomp, en Glenn met de rechter, kregen daarna een daverend applaus van de meer dan duizend aanwezigen. Twee dagen later maken ongeveer honderd deelnemers aan het congres een ééndaagse excursie naar Cape Canaveral, ca. 1300 km ten zuiden van Washington. De aankondiging vermeldde: Vertrek 's morgens 7 uur; op tijd terug voor een vrije avond in Washington. Het bleek dat de organisatoren van het congres een straalvliegtuig hadden gehuurd om deze snelle reis mogelijk te maken. LTit de bijdrage in de kosten van deze excursie 5.per deelnemer) moet men niet afleiden dat het vliegvervoer in de U.S.A. als regel maar 0,7 cent per km kost. Dit waren enkele min of meer sensationele gebeurtenissen tijdens een congres over satellieten en ruimtevaart in Washington. Wat heeft dit alles met geodesie te maken Van 1-9 mei 1962 werd te Washington (D.C.) het „Third Inter national Space Science Symposium" gehouden, uitgaande van het „Committee on Space Research" (kortweg Cospar), een speciaal comité van de „International Council of Scientific Unions". Aan dit symposium gingen echter twee er nauw mee samenhangende symposia vooraf, over de toepassing van kunstmatige satellieten in de meteorologie en in de geodesie. Het „International symposium on the use of artificial satellites for geodesy" werd van 26 tot en met 28 april gehouden in het United States Naval Observatory te Washington, het oudste weten schappelijke instituut van de U.S. Marine, in 1830 gesticht en oor spronkelijk bedoeld om zorg te dragen voor chronometers, kaarten en andere navigatie-uitrusting, maar thans uitgegroeid tot een groot hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft: Enkele opmerkingen naar aanleiding van het in de titel aangeduide symposium, dat gehouden werd te Washington (D.C.) van 26-28 april 1962.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 12