195 astronomisch instituut, dat zich in het bijzonder met het controleren van tijdseinen bezighoudt. De directeur van de „Time Service Division" van de Sterrewacht, Dr. Markowitz is bekend om zijn maancamera. Aan het symposium namen ongeveer 130 personen deel, waarvan merkwaardigerwijze slechts een klein gedeelte geodeten „pur sang". De overige deelnemers, voor het merendeel afkomstig uit de vak gebieden der astronomie en de (geo) fysica, maar ook uit de elek tronica en de vliegtuigbouw, vertegenwoordigden niet alleen weten schappelijke instituten (waaronder die van land-, zee- en luchtmacht der U.S.A.), maar ook de industrie. Een georganiseerd samentreffen van astronomen en geodeten komt men in de loop der historie zelden tegen. De eersten, deskun digen op het gebied van de fysica en de hemelmechanica, onder zochten het zonnestelsel; de laatsten, meer meetkundig georiën teerd, beperkten zich tot vorm en afmetingen van de aarde. Hoewel ze zo ieder hun eigen weg gingen, hebben ze toch over en weer van eikaars resultaten gebruik gemaakt. De geodesie verschafte de astronomie de maateenheid voor de berekening van afstanden in het zonnestelsel, de astronomie heeft harerzijds bijgedragen tot de vormbepaling van de aarde. Om de betekenis van de kunstmatige satellieten voor de vorm bepaling van de aarde beter te verstaan nog even een weinig ge schiedenis. Drie richtingen van onderzoek hebben tot deze vormbepaling bij gedragen x. de graadmetingen (driehoeks- en basismeting, astronomische lengte-, breedte- en azimutsbepaling) 2. de zwaartekrachtsmetingen 3. de metingen die de astronoom in zijn sterrewacht verricht enerzijds van de precessie en de nutatie, anderzijds van de on regelmatige maanbewegingen. De metingen sub 1) verschaffen zowel halve lange as a als af platting a van de ellipsoïde, de metingen sub 2) en sub 3) geven slechts de afplatting. x) De belangstelling van de geodeet ging, vooral gedurende een lange periode na 1862, hoofdzakelijk uit naar de graadmetingen. Toen in april van dat jaar de eerste gedelegeerden van de „Mittel Europa- ische Gradmessung" naar aanleiding van het gedenkschrift van Generaal Baeyer „Über die Grosse und Figur der Erde, eine Denkschrift zur Begründung einer Mitteleuropaischen Gradmes sung" te Berlijn bijeen kwamen een samenkomst waaruit de „Association Géodésique Internationale" ontstond, waarvan het honderdjarig bestaan in oktober a.s. te München wordt herdacht q Helmert vermeldt nog een andere methode om de halve lange as te bepalen, nl. uit parallax en omloopstijd van de maan, gecombineerd met de zwaartekracht aan equator en pool [1].

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 13