meer succes te hebben. Ze stelt echter hoge eisen aan de waarnemin gen, zowel wat de richting als wat het tijdsmoment betreft. Wil men de plaats van een satelliet die op een afstand van iooo km het waar nemingsstation passeert, met bijv. een snelheid van 8 km per sec tot op io m nauwkeurig vastleggen, dan vereist dit een nauw keurigheid in de richting van 2" en in tijd van 0,001 sec. Het blijkt dat deze nauwkeurigheid vrijwel alleen te bereiken is met het fotograferen van satellieten tegen de achtergrond van sterren. De magnitude van de zeer snel bewegende satelliet mag hier echter niet te groot zijn. Thans zijn reeds een tweetal soorten camera's met succes in ge bruik nl. de Baker-Nunn camera's, waarvan er meer dan tien over de verschillende continenten staan vespreid en die de nauw keurige gegevens leveren voor het berekenen van de baanelementen. De „United States Coast and Geodetic Survey" gebruikt de zg. B.C. 4 camera met een Wild-Astrotar lens, gemonteerd op het onder stel van een Wild T 4 theodoliet. Grootse plannen bestaan om op deze manier door ruimtelijke triangulatie de geïsoleerd liggende eilanden in de oceaan aan de continenten te verbinden, zoals bijv. Hawaï, en om op den duur alle belangrijke geodetische referentie stations in de gehele wereld in één systeem te brengen. Hierbij mag wel worden vermeld dat door Ir. L. Aardoom en Ir. J. C. de Munck op het Laboratorium voor Geodesie thans ook een camera, geleend van de N.V. Optische Industrie „De Oude Delft", voor fotogra fische waarnemingen wordt gereed gemaakt, waarbij naar eenzelfde nauwkeurigheid wordt gestreefd. Een moeilijkheid bij de gelijktijdige waarneming is de synchroni satie van de opnamen op de verschillende waarnemingsstations. Deze moeilijkheid zal worden ondervangen door de zg. geodetische satelliet „Anna" (Anna is een afkorting van Army, Navy, NASA National Aeronautics and Space Administration, Air Force), die per 5,6 seconden een lichtflits zal uitzenden, zodat slechts deze flitsen op verschillende opnamen behoeven te worden geïdentificeerd. Enkele dagen na het symposium werd de eerste geodetische satelliet, echter zonder succes, gelanceerd. Een tweede exemplaar werd in reserve gehouden. Deze satelliet is ook speciaal geschikt voor het verrichten van radar- en dopplermetingen. Een uitputtend verslag van dit symposium is hiermede aller minst gegeven. We noemen nog de lezingen van Brouwer, Vinti, Garfinkel enz., die de theoretische vragen betreffende de bereke ning van de wijzigingen in de baanelementen van satellieten aan nieuwe beschouwingen onderwerpen, de zeer interessante voordracht van Markowitz over de registratie van de tijd en het waarnemen van satellieten, van Musen over een satelliet met een omlooptijd van 24 uur, de beschouwing van Veis over coördinatensystemen in de hemelmechanica, van Scott over de nauwkeurigheid van sterposities, van Gordon om gebruik te maken van sterbedekking door satellieten, enz. enz. Wel is duidelijk geworden dat gedurende 203

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 21