RECHT EN ADMINISTRATIE Litteratuuroverzicht H. Henning, Kataster und Grundbuch, Lehrbuch für Ver- messungsfacharbeiten, Heft u. In het voorwoord van dit leerboekje, dat bestemd is voor de landmeter (landmeetkundige) van het kadaster in Oost-DuitsJand (Deutsche Demokratische Republik), zegt de schrijver dat bij de bestudering er van wel bedacht moet worden, dat het geschreven is in een tijd van socialistische hervorming van de landbouw en van ontwikkeling van de coöperatieve dorpsgemeenschap in de D.D.R. Onder kapitalistische verhoudingen, aldus de schrijver, dienden zowel kadaster als grondboek tot bescherming van de grondeigendom en het grondkrediet, terwijl het kadaster bovendien nog een fiscale taak had. Het is duidelijk, zo vervolgt hij, dat in de jaren van de opkomst van het socialisme (communisme) in de D.D.R. de private eigendom en verhaalsrechten op „Grund und Boden" meer en meer naar de achtergrond zijn gedrongen. Daar staat echter tegenover dat het kadaster er nieuwe taken bij kreeg; zo werd het ingeschakeld bij de bescherming van de volkseigendom, van door de Staat verstrekt krediet, van de coöperatieve gebruiks rechten en bij de planning van de volkshuishouding. Daarbij komt nog de controle op het verkeer in onroerend goed ter voorkoming van een a-socialistische ontwikkeling. Deze toename van taken, meent Henning, stelt aan alle medewerkers van het kadaster en het grondboek hoge eisen van politiek inzicht en vakbekwaamheid. De accentverlegging in de kadastrale taak maakte ook een omwerking van de bestaande besluiten en instructies noodzakelijk. Met die arbeid is men nog lang niet gereed. De schrijver, die met zijn publikatie niet op de resultaten van die vernieuwing wilde wachten en daardoor gedwongen was in vele gevallen te verwijzen naar voorschriften die „uit de tijd" zijn, dringt er daarom bij de bestudeerders van het boekje op aan die voorschriften steeds te interpreteren in overeenstemming met de taakwijzing. Moge dit voor de D.D.R.-landmeter een zware opgave zijn, hoeveel zwaarder is zij voor de lezer, die niet vertrouwd is met de maatschappelijke verhoudingen aan gene zijde van het IJzeren Gordijn. Het boek is verdeeld in 6 hoofdstukken: 1. Ontstaan van het eigendomskadaster (Liegenschaftskataster), 2. Inrichting van het uniforme eigendomskadaster, 3. Inrichting van het grondboek, 4. Bijhouding van het kadaster en het grondboek, 5. Bodemopbrengstkadaster (Wirtschaftskataster), 6. Gebruik van kadaster en grondboek. Hoofdstuk 1 wordt ingeleid met een definitie van kadaster: „In algemene zin verstaat men onder een kadaster een inventaris

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 23