(een catalogus) van gelijksoortige voorwerpen. Het „Liegenschafts- kataster" is daarom een inventaris van Liegenschaften, d.w.z. van bebouwde en onbebouwde Grundstücke= (percelen)". Dan volgt een kort geschiedkundig overzicht van het ontstaan, dat ons weinig nieuws brengt. Op de schattingen voor de grond belasting (ook het Duitse kadaster is van origine een belasting kadaster) gaat de schrijver wat dieper in, daar hij de resultaten van die schattingen voor de inrichting van de socialistische landbouw bedrijven en voor de produktieplanning van grote betekenis acht. De inrichting van het kadaster (Hfdst. 2) is in de D.D.R. ge baseerd op een besluit van 1936, waarbij werd bepaald dat de uitkomsten van de schatting (volgens de wet van 1934) moesten worden overgenomen in het eigendomskadaster en waarbij tevens richtlijnen werden gegeven voor de instelling van een eenheids kadaster van geheel Duitsland. Dit eenheidskadaster is in de D.D.R. thans voltooid, waarmee tevens de desbetreffende voorschriften voor het gehele grondgebied van de Oost-Duitse republiek geldend zijn geworden. De centrale leiding van het dienstvak berust bij het Ministerie van Binnenlandse Zaken, afdeling binnenlandse zaken. De onmiddel lijke leiding berust per „Kreis" bij de „Abteilung Innere Angelegen- heiten, Referat Kataster, des Rates des Kreises". Organisatorisch en disciplinair zijn de „Referate Kataster" ondergeschikt aan de raad van de ,,Kreis", voor het overige aan de raad van het „Bezirk". De taak van de Referate Kataster (Kadasterbureaus) omvat de instandhouding van het eigendomskadaster, het grondboek, het bodemopbrengstkadaster en de uitvoering van de daaruit voort vloeiende Staatstaken, zoals controle op het verkeer in onroerend goed, hulpverlening bij de socialistische ontwikkeling van de land bouw, het verrichten van metingen voor de arbeiderswoningbouw, voor ruilverkavelingen enz. Bij de uitvoering van de eerstgenoemde taak beschikt het Referat Kataster over twee hulpmiddelen: kaarten en registers. Bij de instelling van het eenheidskadaster heeft men afgezien van het vervaardigen van nieuwe kaarten, doch eenvoudig de bestaande kaarten zoveel mogelijk bijgewerkt en daarvan afdrukken ver vaardigd. De kadastrale registers vertonen, althans wat het eigendoms kadaster betreft, dezelfde grote verscheidenheid als in West- Duitsland. Man kent een „Flurbuch" (Flurstück= kadastraal perceel), dat is ingericht volgens het perceelnummer en in hoofd zaak belastinggegevens bevat, met de daarbij behorende „Eigentü- merverzeichnis" en een „Liste von Flurstücknenner" (gebaseerd op het vernummeringssysteem in breukvorm). Het tweede hoofdregis- ter is het „Liegenschaftsbuch" (het eigendomsregister), ongeveer, doch volgens kaartsysteem, ingericht als de Nederlandse kadastrale legger, waarbij dan nog een alfabetische naamlijst behoort. Anders dan in West-Duitsland, waar grondboek en eigendomskadaster 206

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 24