Hier heeft hij de gelegenheid om aan te tonen, dat het oude kadaster (het kapitalistische belasting- en eigendomskadaster), ook goede diensten kan bewijzen aan een communistische maatschappij, hierin zelfs onontbeerlijk is, mits wat de inrichting betreft, aan gepast aan de nieuwe doelstelling. Daar dit Wirtschaftskataster behalve een administratie van de wijze waarop de grond wordt gebruikt, tevens een administratie van de pacht (pachtkadaster) omvat, is het begrijpelijk dat men met een enkele aanvulling niet kan volstaan. Men is er dan ook toe overgegaan een complete zelfstandige administratie (van kaarten en registers) voor dat doel op te zetten. Die administratie bestaat o.a. uit niet minder dan io registers, waarvan sommige 20 en meer kolommen bevatten. Bij het beschouwen van de afbeeldingen van de bladen van die registers, moet de niet terzake kundige lezer wel tot de slotsom komen, dat het hier een voor de D.D.R. zeer belangrijke aangelegen heid betreft en dat ook een volksdemocratie het niet zonder kadaster (zij het enigszins getransformeerd) kan stellen. Mr. ir. C. G. van Huls Lacune in Ruilverkavelingswet 208 Toewijzing kavels aan openbare lichamen Bij de Tweede Kamer is een wijziging van de Ruilverkavelingswet 1954 aanhanging: gemaakt, nodig geworden doordat een arrest van de Hoge Raad een lacune in de wet voor wat betreft de toewijzing van kavels aan openbare lichamen aan het licht heeft gebracht. Tot dusverre werden de toe te wijzen gronden reeds tijdelijk aan de openbare lichamen, ten einde daarop in coördinatie met de ruilverkavelingswerkzaamheden de aansluitende werken van algemeen nut te kunnen uitvoeren, in gebruik gegeven. Aan deze moge lijkheid is thans een einde gekomen. De Hoge Raad oordeelde nl., dat het tijdelijk in gebruik geven, nu uit de parlementaire behandeling van de wet niet uitdrukkelijk het tegendeel is gebleken, slechts gehanteerd kan worden ter verwezenlijking van het doel van de ruilverkaveling zelf, terwijl de door de openbare lichamen uit te voeren werken geen deel uitmaken van de ruilverkaveling. Het gevolg van deze uitspraak is, dat de openbare lichamen met de uitvoering der werken zouden moeten wachten tot na de overschrijving van de akte van toedeling. Gezien de huidige gemiddelde duur van een ruil verkaveling zal daarop in de meeste gevallen niet kunnen worden gewacht. V oor de reeds in voorbereiding en in uitvoering zijnde ruilverkavelingen dreigt thans de gehele planning van de aanleg van Rijks- en provinciale wegen en van gemeentelijke uitbreidingsplannen in de war te lopen. Ten einde het werk voortgang te doen vinden en de onzekerheid, die door deze uitspraak is ontstaan, op te heffen, is het noodzakelijk op de kortst mogelijke termijn in de wet tot uitdrukking te brengen, dat datgene, wat de wetgever destijds bedoeld heeft, inderdaad mogelijk is. De wetswijziging beoogt mogelijk te maken dat de Centrale Commissie, zodra vaststaat, dat toewijzing van kavels aan openbare lichamen zal kunnen geschieden, de gronden, welke onder de voorlopige vaststelling van de toewijzing zijn begrepen, voorlopig aan de openbare lichamen in gebruik kan geven. Vervolgens kunnen de openbare lichamen dan met de nodige werkzaamheden beginnen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 26