VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Fédération Internationale des Géomètres Commissie I: Dictionnaire technique Rapporteur: Ir. F. Harkink, 's-Gravenhage. Na jarenlange voorbereiding zal het veeltalige woordenboek van de F.I.G., althans het basisdeel daarvan, nu spoedig gereed komen. Hier en daar heb ik de mening horen verkondigen, dat Commissie I van de F.I.G. dan met haar taak gereed is en eventueel met ander werk kan worden belast. Ik meen, dat deze opvatting geheel en al onjuist is. Men vergeet blijkbaar, dat een technisch woordenboek moet worden bijgehouden. Reeds nu is het proces van veroudering begonnen en dit gaat sneller dan menigeen beseft. Er komen nieuwe begrippen, methoden en instrumenten op en daarmede nieuwe termen. De gebruikers van het woordenboek zullen stellig leemten ontdekken en fouten of onzuivere definities. Zij zullen hun be vindingen willen deponeren op een zodanige plaats, dat zij kunnen verwachten, dat er rekening mee gehouden zal worden bij een tweede druk of bij een te verschijnen supplement. Die plaats kan moeilijk beter worden gekozen dan bij Commissie I, die van nu af worde belast met de voorbereiding van de tweede druk en met het desgewenst geven van adviezen bij de samenstelling van de indices in andere dan de basistalen. Het is echter onmogelijk, dat de bestudering van de ingekomen opmerkingen en voorstellen geschiedt door de gehele Commissie I, die is samengesteld uit dikwijls wisselende gedelegeerden van vele landen. Ook het daaruit gevormde uitvoerende comité (Comité exécutif) is m.i. daarvoor niet het aangewezen orgaan. Voor de bovengenoemde bestudering vuile men Commissie I aan met een adviescomité, bestaande uit daartoe uitgenodigde geleerden (hoogleraren bijv.), voor elke basistaal en elke andere indextaai één. Deze beschikken over een grondige kennis van het vak, zoals dit in het eigen land wordt uitgeoefend, maar zullen ook het nodige begrip hebben voor daarvan in andere landen bestaande afwijkingen. Voorts beschikken zij over wetenschappelijk personeel, een wel voorziene bibliotheek en de nodige relaties onder collega's, aan wie zij op hun beurt adviezen kunnen vragen over onderwerpen behorende tot onderdelen van het vak (of tot een van de vele door het woordenboek bestreken randgebieden), waarin zij zichzelf niet voldoende deskundig achten. Rapporten, ingediend voor het tiende internationale congres te Wenen, 1 962

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 27