Naast dit adviescomité kan het Comité exécutif zijn uitvoerende taak blijven behouden. Commissie I bis: Bibliographie et Documentation technique Rapporteur: Ir. H. L. Rogge, Eindhoven. De wetenschappelijke werker die er zich van wil vergewissen of er op het gebied aan welks studie hij zich wijdt al iets gepubli ceerd is, behoeft daartoe een werktuig. Dat werktuig is een biblio grafie of documentatie. Deze is samengesteld uit beschrijvingen (in het bibliotheekwezen „Titelbeschrijvingen" genoemd, vermel dende auteur, titel van het artikel, naam van het tijdschrift waarin dit is verschenen) van tijdschriftartikelen en boeken (waarbij de eerste het belangrijkste zijn), die in een bepaald vakgebied ver schijnen en welke de wetenschappelijke wereld in geordende vorm ter beschikking worden gesteld. De uitgangspunten der ordening zijn auteur en inhoud. Men kan de verzameling beschrijvingen alfabetisch naar de schrijvers en eveneens alfabetisch naar de inhoud ordenen, zo men de laatste in een of meer trefwoorden weet weer te geven. Men kan de beschrijvingen ook systematisch volgens een classificatie ordenen. Daar de alfabetische ordening volgens trefwoord geen enkel verband legt tussen de door opeen volgende trefwoorden gekenmerkte artikelen, en men daarbij bovendien gebonden is aan de voor de trefwoorden gekozen taal, is uit wetenschappelijk oogpunt de systematische rangschikking te verkiezen. Het schema der classificatie legt dan verbanden, wat het voordeel heeft, dat men bij litteratuurrecherches op het ene gebied vanzelf op het al of niet aanwezig zijn van litteratuur in nevengebieden wordt gewezen. Volstaat men met beschrijvingen dan spreekt men van een bibliografie, voegt men hieraan korte inhouds overzichten toe (referaten)dan wordt de bibliografie een documen tatie. Voorwetenschappelijk werk is een documentatie te prefereren boven een bibliografie. Geeft men de referaten in een of meer alge meen bekende talen (Engels bijv.) dan krijgt de gebruiker van een documentatie ook op het hem interesserend gebied, inzicht in het bestaan van litteratuur, die hij wellicht niet lezen, maar dan toch enigszins begrijpen kan, vooral als het om technische artikelen gaat. Bekendheid met het bestaan van een artikel over een bepaald onderwerp, zelfs als dit geschreven is in een taal die hij niet kan lezen, kan voor de onderzoeker belangrijk wezen, omdat deze hem behoedt voor dubbel of althans overbodig werk. In vele vakken bestaan reeds bibliografieën en/of documentaties (deze begrippen worden overigens niet steeds streng uit elkaar gehouden). Op geodetisch gebied bestaan deze slechts op beperkte schaal. Voor de hogere geodesie heeft men de Bibliographie Géodési- que Internationale (B.G.I.) in boekvorm (half documentatie, half 210

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 28