B. Remembrement rural Rapporteur: Prof. ir. G. F. Witt, Delft. i. Meerjarenplan voor ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken Evenals in andere landen hebben de landbouwers in Nederland grote belangstelling voor de uitvoering van ruilverkaveling en andere cultuurtechnische werken. Het aantal aanvragen voor ruil verkaveling dat is ingediend, is derhalve veel groter dan de capaci teit van de uitvoerende diensten en de beschikbare financiën. Het was dus noodzakelijk na te gaan welke gebieden het meest behoefte aan ruilverkaveling hebben („flurbereinigungsbedürftig" zijn) en welke grote cultuurtechnische werken buiten ruilverkavelingsver- band het eerst om uitvoering vragen. De regering gaf daarom opdracht aan de hand van een onderzoek een meerjarenplan voor de uitvoering van ruilverkavelingen en andere cultuurtechnische werken op te stellen. Het onderzoek is uitgevoerd in 750 gebieden, ieder van ongeveer 3000 ha, die tezamen de cultuurgrond welke voor cultuurtechnische verbeteringen in aanmerking komt, uit maken. In ieder gebied werd nagegaan 1. wat het investeringseffect van de verschillende verbeteringen, zoals bijv. de samenvoeging der percelen, ontsluiting, verbetering der waterhuishouding en andere cultuurtechnische maatregelen, is; 2. hoe de sociale achterstand is (het gemiddeld inkomen, de ge- isoleerde ligging van het gebied, het gebrek aan elektriciteit en drinkwater, het aantal krotwoningen) 3. welke de behoefte aan bedrijfsvergroting der kleine bedrijven is. Het is mogelijk aan de hand van deze factoren een urgentie volgorde voor de uitvoering der verschillende gebieden vast te stellen. Het spreekt vanzelf dat ook andere factoren (bijv. de aanleg van autowegen) van invloed kunnen zijn op de urgentie van uit voering van een dergelijk gebied. In het meerjarenplan werd ook een voorstel gedaan t.a.v. de oppervlakte grond die jaarlijks verkaveld zou moeten worden. De regering nam daarna de beslissing jaarlijks een oppervlakte van 40 000 ha (in plaats van 15 000 ha) in stemming te brengen. 2. Statistisch overzicht der ruilverkavelingen Het is duidelijk dat de ruilverkavelingsdienst van het kadaster zich in zo'n korte tijd nog niet heeft kunnen aanpassen aan de grote toename van aangenomen ruilverkavelingen. De voorbereiding, die door de Cultuurtechnische dienst van het Departement van Land- 220

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 38