Commissie III: Instruments et Méthodes-Photogrammétrie-Cartographie Rapporteurs: Ir. H. L. van Gent, 's-Gravenhage, Ir. G. A. van Wely, Wageningen. Kenmerkend voor de ontwikkeling van de landmeetkunde en daarmee in verband staande technieken is de steeds sterker worden de drang naar automatisering. Bedoelde evolutie was in de verslag periode in Nederland zeer sterk merkbaar. Eensdeels betrof het hier voorlichting over moderne meet- en rekenmethoden en -hulp- middelen, waarbij de elektronica een belangrijke rol speelt, ander deels konden reeds hier en daar de resultaten van proefnemingen of zelfs van routinewerk onder gebruikmaking van deze methoden en hulpmiddelen worden medegedeeld. Het spreekt wel haast vanzelf, dat bij deze ontwikkeling de verschillende diensten en instellingen die zich met het verrichten van landmeetkundige werkzaamheden bezig hielden tot op zekere hoogte weer met elkaar hebben samengewerkt. Het sterkst kwam de wens tot samenwerking naar voren in de sector van het rekenen. Naar het voorbeeld van de „Werkgroep voor Kaartreproduktie" stelde de Rijkscommissie voor Geodesie daartoe een „Werkgroep automatisering geodetische rekentechniek" in. Daar deze werkgroep nog maar nauwelijks met haar werkzaamheden is gestart, kan uiteraard nog geen enkel resultaat betreffende deze samenwerking worden gemeld. In alge mene zin over de automatisering van de geodetische rekentechniek nog het volgende. Ir. F. Harkink nam in een nieuwe druk van [1] een hoofdstuk op dat een summiere inleiding geeft over de algemene grondprincipes die bij het elektronisch rekenen worden toegepast, terwijl in [2] Ir. H. L. van Gent de mogelijke toepassing van rekenautomaten in de landmeetkunde bespreekt. Op andere wijze, evenwel met hetzelfde doel, behandelt Ir. B. G. K. Krijger deze materie in [3]. Hoewel de aard van de rekenproblemen bij de Topografische 18 Warners, M. H.: Samenhang tussen kavelinrichting en toedeling. Landb. tijdschr., 71e jaargang, 1959, blz. 292. 19 Werff, W. A. van der: De herverkaveling Walcheren. Tijdschr. der N.H.M., 69e jaargang, 1958, blz. 5. 20 Witt, G. F.De administratieve ruilverkaveling. T. v. K. en L., 75e jaargang, 1959, blz. 20. 21 Witt, G. F.: De kavelinrichting in ruilverkaveling. Landb. tijdschr., 71e jaargang, 1959, blz. 229. 22 Witt, G. F.Rapport betreffende de toepassing van het ponskaarten systeem voor administratieve werkzaamheden in de ruilverkaveling Broekhuizen". Rapport van het Laboratorium voor Geodesie van de Technische Hoge school te Delft, i960. 23 Witt, G. F.: Kartografie en Cultuurtechniek. Bijzonder nummer van het Landb. tijdschr., 73e jaargang, 1961, blz. 688.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 42