dienst sedert 1957 niet is gewijzigd, heeft men om sneller en econo mischer te kunnen werken in de verslagperiode toch voor enkele veel voorkomende of omvangrijke berekeningen de elektronische rekenmachine ingezet. Zo werden met behulp van een Stantec Zebra enkele honderden snelliuspunten berekend. Voor de trans formatie van de coördinaten van ongeveer 10 000 punten werd met succes gebruik gemaakt van een machine van het type Univac. Ook bij de Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat is sedert 1957 voor verscheidene problemen met vrucht gebruik gemaakt van een elektronische rekenmachine. In eerste instantie had de toepassing van deze techniek betrekking op de berekening van rechthoekige coördinaten in het stelsel van de Rijksdriehoeks meting van punten, die in een hyperbolisch coördinatenstelsel waren vastgelegd door radiografische" registratie (Decca- en Hi-Fix- systeem). Werkwijze en resultaten worden door Ir. H. Ph. van der Schaaf besproken in [4] en, geassisteerd door P. Vetterli, Ing. dipl. E.FH., in [5]. Daarnaast werd de elektronische rekenmachine (eveneens een Stantec Zebra) ook bij deze dienst gebruikt voor de berekening van snelliuspunten. Bij het Kadaster wordt met succes van een elektronische reken machine Stantec Zebra gebruik gemaakt voor berekening en ver effening van luchttriangulaties. Geen van de bovengenoemde diensten beschikt zelf over een rekenautomaat. De rekentijd wordt door deze diensten gehuurd bij ambtelijke of particuliere reken centra. Ook van industriële zijde kan een bijdrage op het gebied der automatisering worden gemeld. De firma Ahrend-Fijnmechaniek ontwikkelde met medewerking van de firma Wild een door elektro motoren aangedreven rechthoekige coördinatograaf, die met elektronische hulpmiddelen wordt bestuurd. De gegevens worden met behulp van een ponsband ingevoerd. Een algemene opmerking die over de cartografie kan worden gemaakt, is dat in 1958 een Kartografische Sectie van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genootschap (K.N.A.G.) is op gericht. Deze Kartografische Sectie heeft als publikatie-orgaan eenmaal per kwartaal „Kartografie". Inmiddels is Nederland toegetreden als lid van de in 1959 opgerichte Association Cartogra- phique Internationale. In het kader van het Internationaal Geofysisch Jaar werden door Nederland geodetisch-astronomische waarnemingen verricht op het station „Muizenberg" op Cura?ao (Ned. Antillen). Een beknopt voorlopig verslag omtrent deze waarnemingen geeft Prof. R. Roelofs in [6]. In [7] geeft dezelfde auteur voor niet-vakgenoten een interessant overzicht over de huidige methoden en hulpmiddelen voor de bepaling van de onderlinge ligging der continenten. Hoewel de geofysica eigenlijk buiten het bestek van dit verslag valt, mag toch niet worden voorbijgegaan aan de voortdurende werkzaamheid in dit verband van Prof. dr. ir. F. A. Vening 225

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 43