meting werd door Ir. J. C. O. van Gijsen voortgezet en beschreven in [43]. Op het gebied van de dubbelbeeldmethode werden hierbij belangrijke vorderingen gemaakt door de mogelijkheid fouten van prisma en kijker gescheiden te onderzoeken en te omschrijven. Een oplossing voor een beter systeem werd verkregen door inscha keling van een rhomboëderprisma. Zeer goede resultaten werden verkregen met het fotograferen van de aflezingen bij gebruik van de dradenafstandmeter volgens Reichenbach met horizontale baak opstelling. In het Laboratorium voor Landmeetkunde te Wage- ningen is de constructie van een fototachymeter in voorbereiding. De tachymetrie heeft in het overwegend vlakke Nederland nooit die toepassing en waardering gevonden als bijvoorbeeld in Zwitser land. Dat er toch toepassingsmogelijkheden zijn, ook voor kadastrale metingen, wordt door E. N. Blink in [44] uiteengezet. In de verslagperiode is door de Meetkundige dienst van de Rijks waterstaat veel ervaring opgedaan met de tellurometer. Na het verrichten van een aantal proefmetingen is het instrument ingezet t.b.v. de bepaling van de coördinaten van paspunten voor de lucht- fotogrammetrie. De veelhoeken worden zoveel mogelijk gestrekt en met gelijke zijden gekozen, en wel met een minimum zijdelengte van 500 m. Door aan de verkenning veel zorg te besteden werd een vlotte meting bevorderd. De gemiddelde tijd nodig voor het meten van een willekeurige afstand bleek ongeveer twintig minuten te bedragen. De telluro meter heeft zijn nut bewezen bij metingen in het Nederlandse duinlandschap, in poldergebieden, over zeegaten, langs bochtige dijken en op andere plaatsen waar de conventionele lengtemeting door een ongunstige terreingesteldheid hinder zou hebben onder vonden. Storingen treden vaak op, zij het ook dat deze doorgaans eenvoudig zijn te verhelpen. De kristallen, die eenmaal per jaar worden geijkt, blijken slechts minime wijzigingen in de eigen frequentie te ondergaan. Na een gebruik van drie jaar bleek kristal D bij een ijking een frequentie te hebben die 50Hz te hoog was. De werking en de theorie van de tellurometer worden door Ir. J. C. de Munck besproken in [45] en [46]. In [47] geeft Ir. M. Haarsma naast resultaten van metingen met de tellurometer een beschrijving van twee nomogrammen, die de tamelijk lange reken- weg die ligt tussen waarneming en gevraagde afstand aanmerkelijk verkort voor afstanden tot 3,3 km. Ir. D. C. de Bruyn geeft in [48] en [49] enkele beschouwingen over het gebruik van de telluro meter. Vermeld kan voorts nog worden, dat ook de K.L.M.-Aero- carto N.V. zich sedert kort ten behoeve van paspuntsbepaling bedient van een tellurometer Micro-Distancer MRA-2. De zeekaarten van de Nederlandse kust, een gedeelte van de Noordzee, van de wateren rond Nieuw-Guinea, de Nederlandse Antillen en bij Suriname worden vervaardigd door de Hydrografi sche dienst. Deze marinedienst ressorteert onder het Ministerie van Defensie. Alle in de geodesie gebruikelijke methoden van detail- 230

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 48