235 In de verslagperiode zijn verschillende diensten weer met nieuwe tekeningdragers geconfronteerd. Een duidelijk beeld over wat er op dit gebied aan de markt is en welke mogelijkheden er met de diverse materialen zijn, verkrijgt men uit het door M. J. J. Flink in (77) gegeven overzicht. Dat overigens papier als tekeningdrager nog niet is verdrongen, wordt bewezen door Ir. G. A. van Wely, die in [78] de problemen bespreekt betreffende de affiene vervorming van op papier getekende kaarten en daarbij methoden aangeeft voor het bepalen van correcties aan rechthoekige en poolcoördina ten, die uit een vervormde kaart worden uitgepast of in een ver vormde kaart moeten worden gekaarteerd. Prof. ir. G. F. Witt breekt in [79] een lans voor de normalisatie van kaartschalen, zowel nationaal als internationaal, en tevens van de daarmee samenhangende signatuur, de kleuren en de termi nologie. Ook het probleem van een eventuele invoering van de raamkaart bij het kadaster is nog altijd actueel. D. de Groot bepleitte de raamkaart in [80]. De Meetkundige dienst van de Rijkswaterstaat ging in 1961 over tot aanschaffing van een automatische coördinatograaf van het merk Coradi, die door middel van ponsband met vijf-gats inter nationale telexcode wordt bestuurd. Voorlopig kan slechts worden gezegd, dat een dergelijke wijze van kaartaanleggen met de daarbij noodzakelijke controles technisch uitvoerbaar is. Omtrent de economische voor- en nadelen kan echter nog geen gefundeerd oordeel worden gegeven, daar de aanpassing van de organisatie van het werk en de scholing van het personeel nog nauwelijks zijn begonnen. De reproduktie-inrichting van het kadaster ondergaat een ge leidelijke uitbreiding en vernieuwing. In de verslagperiode werd o.m. een Klimsch-camera van het type Superautohorica KT aan geschaft. Vooral i960 was een zeer druk jaar. Het aantal en de waarde van de vervaardigde reprodukties bereikten een hoogtepunt. Naast de lopende werkzaamheden werden o.m. proeven genomen met verschillende autopositieve filmsoorten, die werden getest t.a.v. hun bruikbaarheid voor de vervaardiging van filmplans. Speciaal werd daarbij gelet op sluiering en maatvastheid. Het resultaat is, dat de filmplans thans worden vervaardigd op autopositieve film van de firma Gevaert. De onderzoekingen op het gebied van de microfotografie bevinden zich in een vergevorderd stadium; wat de techniek betreft zal binnenkort tot het microfotograferen van de akten, al of niet in boekvorm, kunnen worden overgegaan. Omtrent de modernisering bij de reproduktie-inrichting van het kadaster geeft Ir. H. L. van Gent enige mededelingen in [81]. De reproduktie-afdeling van de Nederlandsche Heidemaatschappij ging over tot aanschaffing van een zeefdruk-installatie van het formaat 80 X 100 cm. Daar de installatie nog maar een goed half jaar in gebruik is, en eerst de vereiste scholing van personeel moest

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 53