plaats vinden, kan over bereikte resultaten nog niets worden gezegd. Het is ook gebleken, dat steeds meer landmeetkundige diensten overgaan tot het gebruik van optische pantografen. Fotokopist is daarbij een veel gevraagd merk. Meergenoemde Werkgroep voor Kaartreproduktie woonde in i960 in zijn geheel de 2e „Reprokurs" te München bij. Een verslag daaromtrent werd t.b.v. de Nederlandse vakgenoten gegeven door Ir. L. VAN Zuylen in [82]. Ook in de sector van de atlas-cartografie heerste in de verslag periode veel bedrijvigheid. De schoolatlas van Bos-Niermeyer beleefde in 1959 de veertigste en in 1961 de geheel up to date gebrachte een en veertigste druk. Behalve de Atlas van Nederland en de wereld (Meulenhoff), de Nederlandse Wereldatlas (De Brug- Djambatan) en Elseviers Wereldatlas verscheen in 1959 nog de Landbouwatlas van Nederland, uitgegeven door het Ministerie van Landbouw. Laatstgenoemde atlas bevat uiteraard een veelheid van thematische kaarten. In 1961 verscheen bij de uitgeverij Wolters in licentie een Nederlandse uitgave van de Grosse Bertels mann Weltatlas. Een historische studie met betrekking tot de atlas- cartografie verscheen van de hand van Ir. C. Koeman [83]. Deze onderzoeker sloot zijn studie in deze materie voorlopig af met [84], waarmee hij als eerste geodeet in Nederland de doctorstitel behaalde. In 1961 vierde de Nederlandse Landmeetkundige Federatie haar 25-jarig jubileum. Uit bovenstaand verslag moge blijken dat deze viering kon plaats vinden in het besef dat de landmeetkunde in Nederland een levend begrip is. 236 Litteratuur: [1] Harkink, F.Inleiding tot het praktisch rekenen. 3e druk. Uitg. P. Noordhoff N.V., Groningen, i960. [2] Van Gent, H. L.De rekenautomaat en de landmeetkundige praktijk. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 74e jaargang, 1958, p. 308. [3] Krijger, B. G. K.: Het gebruik van rekenautomaten in de geodesie. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 75e jaargang, 1959, p. 286. [4] Van der Schaaf, H. Ph.: Berekening van Decca-hyperbolenpatronen. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 75e jaargang, 1959, p. 163. [5] Van der Schaaf, H. Ph. en P. Vetterli: Computation of the Decca pattern for the Netherlands Delta Works. Rijkswaterstaat Communica tion no. 2, i960. [6] Roelofs, R. Beknopt voorlopig verslag van de waarnemingen, verricht op het geodetisch-astronomisch station „Muizenberg" op Cura9ao. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 75e jaargang, 1959, p. 145. [7] Roelofs, R.: Intercontinentale bruggen. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 75e jaargang, 1959, p. 45. [8] Vening Meinesz, F. A.Instability in the earth's mantle because of the phase-transition-layer. Koninklijke Nederlandse Akademie van Weten schappen, Proc. ser. B, 1958, Vol. 61, nr. 1, p. 1. [9] Vening Meinesz, F. A.: Gravity Expeditions 1948-1958, Volume V, Part I, Atlantic, Carribbean and Pacific Cruises. Publication of the Netherlands Geodetic Commission, Delft, i960.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 54