Commissie VII: Ënseignement professionnel Rapporteur: Prof. ir. G. J. Bruins, Delft. Enkele opmerkingen over de opleiding tot geodetisch ingenieur Inleiding Het nationale rapport van Nederland over de opleiding tot geodetisch ingenieur aan de Technische Hogeschool te Delft ter gelegenheid van het 9e congres van de Fédération Internationale des Géomètres [1] in 1958 omvatte een historisch gedeelte, een overzicht van het studieprogramma en enkele algemene opmer kingen over de ingenieursstudie aan de Technische Hogeschool te Delft. In dit rapport werd vermeld dat de opleiding voor geo detisch ingenieur in zekere zin ontstaan is uit de opleiding voor landmeter van het kadaster, vóór 1918 slechts een praktijkopleiding, in dat jaar vervangen door een drieëneenhalfjarige cursus aan de Landbouwhogeschool te Wageningen, welke cursus in 1935 werd overgebracht naar de Technische Hogeschool te Delft om tenslotte in 1948 te worden omgezet in een complete ingenieursstudie van 5 jaren, zoals bij elke andere ingenieursstudie aan de Technische Hogeschool. Nog steeds wordt er aan deze opleiding geschaafd, enerzijds van wege de ontwikkeling van wetenschap en techniek, anderzijds door de eisen die de praktijk stelt en door de ervaringen met de jonge geodetische ingenieurs in de praktijk opgedaan. Enkele algemene, en in het bijzonder op de geodesie gerichte gedachten over de opleiding volgen hieronder. Onderricht en onderzoek Uit de historie blijkt dat de opleiding tot geodetisch ingenieur in Nederland zich heeft ontwikkeld van een vakstudie tot een academische studie, zodat behalve het onderwijs ook het onderzoek 240 [80] De Groot, D.De raamkaart bij het kadaster. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 76e jaargang, i960, p. 54. [81] van Gent, H. L.De reproduktie-inrichting van het kadaster. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 75e jaargang, 1959, p. 241. [82] Van Zuylen, L.Verslag van de tweede internationale cursus voor kaartreproduktie gehouden te München van 3 tot 10 oktober i960. Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde, 77e jaargang, 1961, p. 30. [83] Koeman, C.Some new contributions to the knowledge of Blaeu's Atlases. Tijdschrift van het Koninklijk Nederlandsch Aardrijkskundig Genoot schap, deel LXX, i960, p. 278. [84] Koeman, C.Collections of maps and atlases in the Netherlandstheir history and present state. Uitgeverij Brill, 1961.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 58