Litteratuuroverzicht J. Hetfleisch und G. Schön, Die Dezimal-Klassifïkation und der neue Abschnitt DK 528. Allgemeine Vermessungs-Nachrich- ten, 69 (1962) nr. 1 (januari), blz. 11-23. In het aprilnummer van de lopende jaargang van dit tijdschrift verscheen een opstel van mijn hand over de „Geodesie in de U.D.C. in nieuw gewaad". Ik maakte daarin met dankbaarheid gewag van de „DK-Mitteilungen" van september 1961, waarin collega Dipl.- Ing. G. Schön een uiteenzetting gaf omtrent de nieuwe rubriek 528 van de Universele Decimale Classificatie (U.D.C.in het Duits: Dezimal-Klassifikation, DK). Mijn artikel steunde sterk op die uiteenzetting. Het was echter een verrassing in bovenaangehaald nummer van de A.V.N. nóg een opstel over U.D.C.-528 aan te treffen. Van zeer bevoegde hand uiteraard, want de collega's Mej. Hetfleisch en de heer Schön hebben een werkzaam aandeel gehad in de ontwikkeling van de nieuwe rubriek. Dagelijks profiteren zij van de mogelijkheden welke deze hun bij de arbeid biedt, want beiden zijn verbonden aan de documentatie-afdeling van het Institut für Angewandte Geodasie (IfAG) te Frankfurt-am-Main. Waren de „DK-Mitteilungen" bedoeld voor documentalisten, het artikel in de AVN is geschreven voor (en uiteraard door) geodeten. Het draagt dus een ander karakter. Het loopt enigszins parallel aan mijn opstel, maar gaat dieper en vult dit in vele opzich ten aan. Ik kan dan ook ieder die in deze zaken belang stelt, aan raden ook dit artikel te lezen. Feitelijk moest ieder, welk vak hij ook beoefent, zich van kwesties in zake documentatie op de hoogte stellen. „Die Dokumentationswissenschaft ist ein Querschnitts- gebiet das sich durch schlechthin alle Wissenschaften erstreckt" merken de schrijvers al in het begin terecht op. Ook verder treffen aardige karakteriseringen. De schrijvers zetten het verschil tussen een universele classificatie, en een vak-classificatie uiteen. In een universeel systeem kan elk facet van menselijk kennen en kunnen vanuit ieder mogelijk gezichtspunt benaderd en in de classificatie ingepast worden. Bij een speciaal systeem voor ieder vak, treden bepaalde gezichtspunten steeds opnieuw op. In ieder vak zou men bijv. wel een rubriek voor „Geschiedenis van (de Geodesie, de Geologie, de Theologie enz.)" krijgen. Een artikel over de Geo logie van Nederland zou door Geografen vanuit aardrijkskundig gezichtspunt geclassificeerd worden, door Geologen daarentegen vanuit het hunne. De schrijvers verklaren dan ook hun voorkeur voor een universeel systeem. De U.D.C. is in dit opzicht zeer goed doordacht en uitgewerkt. „Die DK ist gleichsam das einheitliche Weltkoordinatensystem der gesamten Literatur. Im Gegensatz dazu stehen die Fachklassifikationen, lokalen Koordinatensystemen vergleichbar". Uitgaande van deze voorkeur beschrijven de auteurs de geschiedenis en de ontwikkeling van de inpassing der Geodesie in het geheel der U.D.C. Zij geven tevens een uiteenzetting nopens 246

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 64