het algemene gedeelte van deze geodetische studiedag; hij heet in het bijzonder de reeds aanwezige gasten en de spreker van deze morgen, Ir. G. H. te Kronnie, welkom. De zeer interessante voordracht over „Technische metingen" wordt onder grote belang stelling aangehoordIr. te Kronnie oogst hiervoor een welverdiend applaus. Na de koffiemaaltijd heropent de voorzitter te I4-4° uur de vergadering met een woord van welkom aan de genodigde discussian ten. Hij leidt het onderwerp „Het leidingenkadaster" met enkele woorden in en wijst op de actualiteit en de wijd verbreide belang stelling voor dit onderwerp. Hierna geeft hij het woord aan Ir. H. J. van Steenis, die zijn preadvies in het kort nader toelicht. (Het praeadvies en een verslag van de besprekingen naar aanleiding daarvan zullen worden gepubliceerd in de volgende aflevering van dit tijdschrift). Alvorens de vergadering om 17.15 uur te sluiten, dankt de voor zitter de preadviseur voor zijn medewerking en de discussianten voor hun bijdragen aan de bespreking. Hij meent dat de problemen die gesteld en opgeworpen zijn een nadere beschouwing waard zijn. Het hoofdbestuur zal zich beraden over de maatregelen, die voor een nadere studie van het behandelde onderwerp moeten worden genomen. De secretaris van de N.L.F., Ir. I. P. Toussaint Bibliografie 252 naar gegevens van de geodetische documentatiedienst van de Technische Hogeschool te Dresden Vervolg van bh. 59) 681.177 Ponskaartenmachines Klietsch, G. Die Lochkartenmaschinen. Z. Vermess.-wes., Stuttgart 83 (1958) 9, blz. 309-315; 8 afb., 13 litt. De ponskaart. Het ponsapparaateen halfautomatische, eventueel door ponsband be stuurde stansmachine. Het controle-ponsapparaatprincipieel zelfde constructie als ponsapparaat. De sorteermachinevoor elke sortering naar één kenmerk moeten de kaarten een keer door deze machine. De sorteersnelheid bedraagt ongeveer 60 000 kaarten per uur. De kaartenmengmachinedeze machine dient in hoofdzaak voor het samen voegen van twee gesorteerde stapels kaarten tot een stapel. De tabelleermachinedeze dient voor de eigenlijke verwerking van gegevens die in ponskaarten zijn gecodeerddit kan betekenen optellen, aftrekken, vermenigvuldigen, delen, uitschrijven van tussen- of eindresultaten; voor bepaalde bewerkingen wordt van schakelpanelen met voorafaangebrachte bedrading gebruik gemaakt; de uitschrijfsnelheid kan 9000 regels van 120 tekens elk per uur bedragen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 70