Wanneer er een leidingenkadaster is, dan is er ook een grote mate van coördinatie mogelijk. De praktijk wijst naar zijn mening uit dat er verspilling is. Spreker is van mening dat wanneer er de bereidheid is tot opgave aan een centraal punt, de coördinatie al veel gemakkelijker zal zijn en bovendien is hij van mening dat men ook meer dan tot nu toe zal trachten schade aan leidingen te voorkomen. Ervaring is, dat wanneer er goede gegevens zijn, men er ook rekening mee houdt. Terecht is opgemerkt dat men niet rechteloos is, maar spreker acht toch de praktijk van de contracten bedroevend. Inderdaad heeft hij in het preadvies gedoeld op recognitiegelden. Hierna vertelt spreker nog iets over het Bazelse Leitungskadaster Het werk ervoor begon reeds in 1913, terwijl de definitieve wettelijke regeling door de regering van het Kanton Bazel op n april 1929 in werking werd gezet. Het leidingenkadaster is een afdeling van het kadaster (Grundbuch Geometerbureau)De kosten worden ver deeld over de verschillende belanghebbenden, zoals al eerder is aangegeven. Er bestaat dus een veertigjarige ervaring, die onver deeld gunstig is. Voor Nederland is de Zwitserse werkwijze vrijwel zonder wijzi ging over te nemen. Als het kadaster deze taak niet op zich wil nemen, kan deze aan gemeentelijke landmeetkundige diensten of in kleinere gemeenten aan Openbare Werken worden opge dragen. De Bazelse werkwijze is uitvoerig uiteengezet in „Die Baseier Stadtvermessung" door Kantonsgeometer E. Backmann, Basel, 1950. (Dit door de Kantonale Regering uitgegeven boek was ter vergadering voor belangstellenden ter inzage). In antwoord op hetgeen Ir. De Beaufort heeft opgemerkt ant woordt de inleider dat hij thans de tijd rijp acht voor de instelling van een leidingenkadaster, maar misschien vergist hij zich. Misschien is het alleen tijd om deze zaak opnieuw te gaan bestu deren. Of het nut tegen de kosten opweegt is niet exact te berekenen, maar naar de mening van de preadviseur, in deze gesteund door een vrij grote praktijk, wel. Uiteraard acht Ir. Van Steenis het re aliseerbaar, want waarom zouden wij het niet kunnen en de Zwitsers wel. Aan het hoe en waar wil spreker thans voorbijgaan, omdat dit eigenlijk een kwestie is die later uitgewerkt dient te worden. De kostenverdeling acht spreker evenmin een uitermate moeilijk punt. „Bazel" geeft een goed hanteerbare verdeelsleutel. In laatste instantie betaalt de belastingbetaler het natuurlijk. Dit moet dan ook de reden zijn voor een doelmatige opzet, maar hij is er zeker van dat de besparingen ruimschoots zullen opwegen tegen de kosten van de dienst. Nogmaals wijst hij er op, dat zijn voorkeur uitgaat naar een centrale instelling die goed gedecentraliseerd werkt en hij acht een goede werkzaamheid zonder wettelijke regeling onmogelijk. 270

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 16