Uiteraard moet de dienst verantwoordelijkheid dragen voor de weergave op de kaart en waarschijnlijk is daarvoor opmeting door eigen personeel een noodzakelijk uitgangspunt. Tevens zal men dan aandacht moeten schenken aan de diepteligging, zoals Ir. Scheffer ook heeft gesteld. Spreker vindt dat geheime kabels buiten beschouwing moeten worden gelaten, anders zijn ze niet geheim meer. Hij acht hetgeen de normalisatiecommissie al heeft bereikt zeer waardevol, maar nog geen eindsituatie. In antwoord op hetgeen Dr. H. Kahrel heeft opgemerkt deelt de spreker mee, dat de wegbeheerder wel veel kan eisen, maar dat dit thans in de praktijk in Nederland veel te weinig gebeurt. Re visietekeningen zijn in Nederland wel bekend, maar worden als sluitpost beschouwd en in zeer vele gevallen komen ze dan ook niet meer uit de bus. En zaken die achter geraakt zijn komen steeds verder achter. Door een leidingenkadaster komt de wegbeheerder in een andere positie, maar het slagen hangt hoofdzakelijk af van de wettelijke regelingen. Spreker erkent dat het geen gemakkelijke zaak is waarover men vandaag heeft gesproken, maar acht het hoogst nuttig om verder te blijven werken voor de instelling van het leidingenkadaster of leidingenregister. De voorzitter vat het behandelde van de middag samen, omdat er helaas geen tijd meer is voor dupliek. Hij acht het feit dat men het eens is over het nut van een leidingenkadaster zeer waardevol, maar het blijkt wel dat de eventuele realisering niet eenvoudig zal zijn. De bijdragen die de buiten de geodesie staande discussianten hebben geleverd zijn waardevol en moeten ons aan het denken zetten. De voorzitter stelt zich voor dat het hoofdbestuur van de N.L.F. zich nader over deze kwestie van het leidingenkadaster wil beraden, alvorens met bepaalde voorstellen te komen. Hierna bedankt hij de preadviseur en de discussianten voor hun bijdragen. Ir. I. P. Toussaint 271

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 17