278 vemummeringen en hermetingen steeds meer moeten toenemen Verder is voor het kadaster de tenaamstelling i.v.m. de grond belasting van het meeste belang en niet zozeer de rechtsovergangen van de oorspronkelijke percelen. Dientengevolge mag de dienst van het kadaster nieuwe kadastrale percelen vormen door samen voeging van gehele en/of gedeelten van percelen, die door een eigenaar telkens van verschillende vervreemders bij verschillende titels zijn verkregen (art. 55 Instructie Kadaster). Titelrecherche, die steeds minstens over de laatste dertig jaar pleegt te worden ingesteld, wordt door dergelijke samenvoegingen zeer bemoeilijkt. Men denke zich het geval in, dat zo'n recherche met betrekking tot een te vervreemden „gedeelte" van een samen gesteld perceel moet worden uitgevoerd. Het kan dan blijken, dat niet alleen het te vervreemden gedeelte door de vervreemder bij verschillende aankomsttitels is verkregen, doch dat diens rechts- voorgangers de door hen aan de vervreemder overgedragen percelen/ perceelsgedeelten, waaruit het samengestelde perceel uiteindelijk is gevormd, bij verschillende aankomsttitels hebben verworven. Om in een dergelijk geval een titelrecherche te kunnen houden is een onderzoek naar de kadastrale historie van het desbetreffende perceel absoluut noodzakelijk. Er moet immers worden vastgesteld uit welke vroegere percelen of perceelsgedeelten het samengestelde perceel is ontstaan om aldus de titels van aankomst via de kadastrale legger, waarin deze titels zijn aangetekend, te kunnen vinden. Dergelijke ingewikkelde recherches kunnen toch wel tot een goed einde worden gebracht alles onder voorbehoud van hetgeen bij eerst genoemd bezwaar is uiteengezet, dus boekhoudkundig gesproken mits zich geen bijzondere omstandigheden bij het kadastraal historisch onderzoek gaan voordoen. Zo'n veelvuldig voorkomende omstandigheid bestaat hierin, dat het samengestelde perceel van zeer grote omvang is. De moeilijk heid, die zich bij het daarbij noodzakelijk kadastraal historisch onderzoek openbaart, is de navolgende. Bij dergelijk onderzoek moeten hulpkaarten, die de plaatsgehad hebbende wijzigingen van de kadastrale percelen sedert het opmaken van de eerste kadastrale kaarten (minuutplans) weergeven, worden geraadpleegd. Door deze hulpkaarten met elkaar te vergelijken, hetgeen meestal gebeurt door de laatst opgemaakte zodanig op de voorgaande te leggen, dat men door de doorschijning van de figu raties van de ondergelegen hulpkaart visueel kan uitmaken uit welke vervallen percelen het huidige is ontstaan. Door vergelijking van de voorgaande hulpkaart met de daaraan voorafgaande kan men weer zien uit welke de vervallen percelen op hun beurt zijn Een der redenen van de wettelijk voorgeschreven vernieuwing van de hypothecaire inschrijvingen in 1879 was gelegen in het feit, dat de steeds voortdurende kadastrale vernummeringen een betrouwbare boekhouding op deze inschrijvingen onmogelijk had gemaakt (Vgl. Soutendijk, De Hypothecaire en Kadastrale Boekhouding dl. 1, 2e dr. blz. 223).

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 24