283 Wel mogen gezien de aan de Staatscommissie gegeven opdracht nog enige vragen aan de orde worden gesteld. Op de eerste plaatsis het ter vaststelling van de rechtstoestand van onroerende goederen mitsdien ter bevordering van de rechts zekerheid niet noodzakelijker en meer passend bij ons negatief stelsel te achten, dat in de aan de publikatieplicht onderworpen akten de vermelding van de laatst ingeschreven aankomsttitel van het object dier akten wettelijk verplicht wordt gesteld 1) dan de vermelding van de kadastrale objectsaanduiding? Geven de omstandigheden geen aanleiding, dat tot behoud van het negatieve stelsel, dat in het tijdsverloop van meer dan een eeuw zijn waarde toch wel heeft bewezen 2), de hypothecaire boekhouding bij de wet3) wordt geregeldeen wet waarin aan de hypothecaire boekhouding een dusdanige grondslag en bijhoudingsvoorschriften worden gegeven, dat dientengevolge de openbare registers beter in staat zullen worden gesteld om aan hun wettelijke bestemming te voldoen Tenslotte: is het althans logisch om het kadaster, dat zijn maat schappelijk belang op de eerste en belangrijkste plaats aan de hypothecaire boekhouding ontleent, een wettelijke (publiek rechtelijke zelfstandige functie tegenover die boekhouding te geven Ligt het misschien niet meer in de rede ter bewaring van evenwichtiger verhoudingen om een nieuwe instructie kadaster, waarin dan de juiste aandacht aan privaatrechtelijke eisen ter bepaling van de rechtstoestand van onroerende goederen wordt besteed en welke mitsdien door de Minister van Justitie wordt medegesigneerd, vast te stellen? Vgl. Sprenger van Eijk-Libourel: Wetgeving op het Notarisambt, 6e dr. nr. 206a. 2) Vgl. Pitlo: Zakenrecht, blz. 240. 3) Vgl. Nakken: W. P. N. R. jr. 1959, nr. 4578 onder 31; anders Jonas: Tijdschrift voor K. en L. 1948, 64e jr. blz. 11. De mogelijkheid zoals gezien in noot 2, blz. 273, dat een ministeriële resolutie (Circ. 2122) de bij Koninklijke Besluiten geregelde hypothecaire boekhouding, essentieel kan wijzigen, pleit te meer voor de wettelijke regeling van deze boekhouding.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 29