H. VASTERS, De activiteiten van het Kadaster in België. De opdracht van het Kadaster als schatter van onroerende goederen Het weze mij vooraf toegelaten de Nederlandse Landmeet kundige Federatie te feliciteren voor haar gelukkig initiatief, dat bestaat in het organiseren van voordrachten over in voege zijnde kadasterstelsels in het buitenland. Het is dan ook met veel enthou siasme dat ik onmiddellijk aanvaard heb te komen spreken over het Belgisch Kadaster en over de opdracht ervan als schatter van onroerende goederen, te meer daar een bijeenkomst zoals deze er enkel kan toe bijdragen steviger banden te smeden tussen de administraties van het kadaster van twee bevriende landen, die redenen te over hebben tot coöperatie in de meest mogelijke domeinen. Daarenboven sta ik erop alle aanwezige personen te danken voor hun opkomst en hun mijn erkentelijkheid uit te drukken voor de belangstelling welke ze aldus betonen. En ik bedank heel in het bijzonder mijn goede vriend de heer Meelker, Directeur-generaal van het Nederlands Kadaster. Het Kadaster, schreef de heer Kluvers, en dit wordt in België beschouwd als een zeer gevatte definitie van dit woord, is een „instelling die met behulp van kaarten en registers een beeld en beschrijving geeft van alle onroerende goederen in een bepaald gebied." Ogenschijnlijk is deze definitie zeer beknopt, doch zij concreti seert in rake bewoordingen al hetgeen eigenlijk de specialiteit van het kadaster uitmaakt. Verder ontleed en enkel met de bedoeling te preciseren welke middelen het kadaster aanwendt tot het volbrengen van zijn taak, zou men deze bepaling als volgt kunnen omschrijven: Het kadaster is het geheel van verrichtingen en dokumenten die voor iedere gemeente tot doel hebben: een gedetailleerde opgave die terzelfdertijd een inventaris en een soort burgerlijke stand van de onroerende objecten uitmaakt tot stand te brengen en bij te houden van al de grondeigendommen, gebouwde en ongebouwde; deze eigendommen te specialiseren en te identificeren door de vermelding ervan eensdeels in registers, met aanduiding van de eigenaar aan wie ze toebehoren, en anderdeels door de afbeelding op kaarten, die een beeld op kleinere schaal weer geven van het terrein. Directeur-Generaal van het Belgisch Kadaster: Voordracht gehouden te Breda op 18 november 1961 voor een districts bijeenkomst van de Nederlandse Landmeetkundige Federatie.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 30