285 Zo de aldus geformuleerde bepaling van het kadaster als geschikt kan worden beschouwd, voor alle landen, betekent zulks echter niet dat er daardoor een instelling of stelsel wordt gedefinieerd, dat in alle werelddelen dezelfde rol vervult. In het rechtsgeldig kadaster of positief stelsel wordt normaler wijze de documentatie per onroerend goed, dus per object, en niet per persoon of per subject, opgemaakt en bijgehouden. Op het fiche, dat voor ieder onroerend goed is aangelegd, komt minstens de vermelding voor van al de gegevens in verband met het eigen domsrecht of de eventuele zakelijke rechten op hetzelfde eigendom. Het andere stelsel is het negatief of personeel stelsel, vooral eigen aan de landen waarin de Code Napoleon, of minstens de principes die er de grondslag van uitmaken, van toepassing is. De voornaamste oorzaak van ontoereikendheid van dit stelsel ligt zonder mogelijke twijfel in de omstandigheid, dat de boekhou ding op basis van de subjecten en niet op grond van de objecten geschiedt. Daarom mag men spreken van een personeelstelsel, in tegenstelling met het reëel stelsel dat in het „Grundbuch" gehul digd is. Kortom, in het negatief stelsel kan er geen absolute zekerheid worden verkregen nopens de al dan niet bezwaardheid van een onroerend goed. In de loop der jaren werden er pogingen aangewend om in deze toestand verbetering te brengen. Bij het K.B. van 19 juni 1959 werd in België een commissie ingesteld, belast met het onderzoek van de volgende vraagstukken betreffende de inrichting van de hypotheekbewaringen x. de gebeurlijke uitbreiding van de hypothecaire publiciteit tot de overgangen bij overlijden; 2. de wijze van overschrijving van de eigendomsakte; 3. de nauwkeurige identificatie van de onroerende goederen door de verplichte vermelding van hun aanduidingen volgens de kadastrale perceelsindeling in alle akten houdende overdracht, aanwijzing of vestiging van zakelijke rechten, met inbegrip van de voorrechten en de hypotheken. Terloops dient er gezegd, dat alhoewel de notarissen in België thans ook de gewoonte hebben in de akten van eigendomsoverdracht de onroerende goederen met hun kadastrale kenmerken sectie en nr. aan te duiden, zulks geenszins ingevolge een wettelijke verplichting geschiedt; 4. de coördinering van de documentatie respectievelijk gehouden in de hypotheekbewaringen, de bewaring van het kadaster en de kantoren der registratie. Dit algemeen streven naar vervolmaking komt trouwens tot uiting op het internationaal vlak, en ik neem de gelegenheid te baat om op het nut te wijzen van het onlangs in de schoot van de F.I.G. opgericht „Office international du cadastre et du régime foncier", voorgezeten door de heer Meelker, en waarvan het doel en de taak als volgt werden geformuleerd:

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 31