1. het verzamelen van documentatiemateriaal omtrent bestaande kadaster- en grondboekstelsels en de systematische opberging van dit materiaal; 2. het maken van een vergelijkende studie en de publikatie hiervan, na de bestudering van het zo juist vermeld materiaal; 3. het verstrekken van inlichtingen en adviezen omtrent kadaster- en grondboekstelsels, hetzij voor studiedoeleinden, hetzij met het oog op het voornemen van bepaalde landen om een kadaster- of grondboekstelsel in te voeren of een reeds bestaand stelsel te verbeteren. Tot hier enkele voorafgaandelijke beschouwingen die nood zakelijk waren vooraleer tot een nadere ontleding van de Belgische Kadasteradministratie en van haar werking over te gaan. Door mijn verder betoog hoop ik de volgende woorden van de heer Bartelinck te kunnen illustreren: „Een deugdelijk Kadaster zal zijn weg vinden in welk stelsel van grondeigendom ook!" Hoe werd nu de Belgische administratie van het kadaster ingericht en wat is de opdracht ervan? De Belgische administratie van het kadaster is een autonome administratie die ressorteert onder het Ministerie van Financiën. Haar buitendiensten zijn ingedeeld in negen bewaringen welke ongeveer overeenkomen met het grondgebied van ieder van de overeenstemmende negen provincies. Iedere bewaring, bestuurd door een ambtenaar die de titel voert van bewaarder van het kadaster is onderverdeeld in een sedentaire dienst, een gewone velddienst, en een speciale dienst voor algemene opnemingen en plans. De sedentaire dienst, ondergebracht in de hoofdplaats van de provincie, heeft hoofdzakelijk als opdracht: de technische verifi catie van de door de gewone velddienst uitgevoerde werkzaamheden, de bijwerking van de kadastrale bescheiden van de bewaring, de jaarlijkse mededeling aan de ontvangers der directe belastingen van de gewijzigde kadastrale inkomens, en tenslotte de uitreiking van uittreksels, afschriften of duplicaten van de bescheiden. De gewone velddienst is in iedere provincie ingedeeld in gebieden en controles van het kadaster. De gebieden van de gewone velddienst bestaan over het algemeen uit meerdere gemeenten of kadastrale afdelingen van gemeenten; de belangrijkste gebieden of „hoofdgebieden" die men o.a. aantreft in de grote steden worden geleid door een hoofdmeet- kundige-schatter, de gewone gebieden door een meetkundige- schatter. De opdracht van het personeel van de gebieden van de gewone velddienst bestaat in de identificatie en de vaststelling van de jaarlijks in de kadastrale bescheiden te bewerken mutaties, in het bepalen van de kadastrale inkomens van de gewone gebouwde en de ongebouwde eigendommen en in het bijwerken van het exemplaar der kadastrale bescheiden dat op het gemeentesecre tariaat berust. 286

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 32