Er zijn twee soorten van controles: enerzijds, de controles der schattingen, waarvan de titularissen belast zijn met de kadastrale schatting van de uitzonderlijke gebouwen en van de nijverheids instellingen, en anderzijds de controles van de mutaties en de geschillen waarvan de titularissen instaan voor het toezicht op de uitgevoerde werkzaamheden in de gebieden van de gewone veld dienst, de coördinatie van de schattingen toevertrouwd aan het personeel van deze velddienst, en het onderzoek van de ingediende bezwaarschriften tegen de kadastrale inkomens. Benevens de sedentaire en de gewone velddienst hebben we dan ook nog de speciale dienst voor algemene opnemingen en plans, die twee gewestelijke diensten omvat, namelijk één per taaistreek. De leiding ervan berust bij een ambtenaar met de graad van controleur. Iedere gewestelijke dienst bestaat uit een centraal bureau dat zich zowel met technische aangelegenheden inlaat als met het beheer van de dienst zelf en uit provinciale afdelingen die op hun beurt ingedeeld zijn in gebieden. Deze Speciale dienst, die nog tamelijk jong is, vermits hij pas in 1937 werd opgericht, heeft als opdracht de belangrijke kadastrale opmetingen uit te voeren en aan te sluiten aan de Rijksdriehoeks meting, alsmede de technische waarde van het plan te verbeteren. Hij voert daarenboven nog bepaalde belangrijke opmetingen uit op verzoek van andere departementen of administraties. Na dit zeer bondig overzicht van de organisatie en de opdracht van het Belgisch Kadaster acht ik het nuttig, vooraleer in verdere details te treden, even uit te weiden over de kadastrale documenten zelf. Vooreerst wens ik er de nadruk op te leggen dat de kadastrale bescheiden worden opgemaakt per gemeente; met andere woorden, de kadastrale bescheiden vormen per gemeente een geheel. Ten einde de kadastrale bewerkingen te vereenvoudigen werden sommige steden en belangrijke gemeenten zelfs ingedeeld in twee of meerdere kadastrale afdelingen, die bepaalde gedeelten van het gemeentelijk grondgebied omschrijven en elk een onderscheiden en afzonderlijk geheel van kadastrale bescheiden bezitten. Een kadastrale afdeling van een gemeente in België stemt dus overeen met het desbetreffend Nederlands begrip, volgens hetwelk een kadastrale gemeente ook een onderdeel van een burgerlijke gemeente kan zijn. De huidige kadastrale documenten zijn opgemaakt in twee exemplaren, waarvan het ene berust in het desbetreffend gemeente secretariaat en het andere in de provinciale bewaring van het kadaster waartoe de gemeente behoort. Beide documentaties zijn evenwel niet identiek dezelfde, in de zin dat er voor één en dezelfde gemeente meer documenten voorhanden zijn in de bewaring van het kadaster, dan in het gemeentesecretariaat. Volgende stukken komen voor zowel in de gemeente zelf als in de bewaring: 287

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 33