290 kadastrale legger is vermeld ten titel van eigenaar, medeëigenaar, vruchtgebruiker, blote eigenaar, erfpachter, gebruiker of opstal houder van onroerende goederen. Iedere steekkaart vermeldt de volledige identiteit van de betrokkene, verwijst naar het legger artikel en vermeldt de aard en het aandeel van het uitgeoefend recht behalve in het geval van volle eigendom. Uiteindelijk hebben we dan nog het register nummer 217, waarin jaarlijks de vermeerderingen of verminderingen worden genoteerd die voorkomen in het totaal van de oppervlakte en het kadastraal inkomen van de gemeente, terwijl het register nummer 218 jaarlijks de toestand weergeeft op 31 december van de oppervlakten en de kadastrale inkomens van al de gemeenten van de provincie. Na deze beschrijving van enkele kadastrale bescheiden, past het na te gaan aan de hand van welke administratieve verrichtingen deze documenten jaarlijks worden bijgehouden of bijgewerkt. Samengevat kunnen we zeggen dat de „bewaring van het kadaster" het geheel van de jaarlijks uitgevoerde verrichtingen omvat met het oog op het bijwerken van de kadastrale documen tatie, eensdeels ingevolge juridische wijzigingen en anderdeels ingevolge stoffelijke wijzigingen. De modaliteiten van deze bijwerking, die voor het eerst om schreven werden door een K. B. van 10 februari 1835 en gewijzigd bij dit van 22 maart 1845, werden uiteindelijk vastgelegd door het reglement van de bewaring van het kadaster, geannexeerd aan het K.B. van 26 juli 1877. In iedere gemeente of kadastrale afdeling van gemeente worden de werkzaamheden, vereist voor het bijwerken van het kadaster, volgens een jaarlijkse cyclus onderverdeeld in twee fazen, „om reizen" genoemd: de eerste omreis, welke in beginsel wordt uitgevoerd tijdens de periode van 10 maart tot 31 October van hetzelfde jaar, bestaat in het jaarlijks opmaken van de staten der eigendomsover gangen en het aanleggen der opmetingsschetsen, in Nederland respectievelijk de staat nr. 73 en de staat nr. 75, waarin al de veranderingen worden opgenomen, die aan de kadastrale documentatie dienen aangebracht ingevolge de mutaties van het voorgaande jaar; de tweede omreis, normaal uitgevoerd tijdens de periode van 1 november tot 9 maart, heeft tot voorwerp de effectieve bijwerking, op zicht van de tijdens de eerste omreis aangelegde mutatiestaten, van de in de gemeentesecretariaten neergelegde kadastrale bescheiden. Er dient opgemerkt dat de tijdens de iste omreis aangelegde mutatiestaten, naarmate van hun afwerking, voor verificatie worden overgemaakt aan de bevoegde diensten van de provinciale bewaring; deze laatste gaat, na gebeurlijke verbetering, over tot het bijwerken van de in haar bezit zijnde kadastrale documentatie

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 36