292 periode van 1 januari tot 31 december van het voorgaande jaar en uit de aangiften en de verschillende nota's die hij voor dezelfde periode ontvangen heeft en die aanleiding kunnen geven tot kadas trale mutaties. Vervolgens worden de nieuwe eigenaars, evenals zij waarvan de naam voorkomt in de nota's opgemaakt ingevolge bezwaarschriften, uitgestelde of onjuiste mutaties, opgeroepen tot het bijwonen van een zitting op het gemeentehuis ten einde de betrokken meetkundige-schatter toe te laten, op zicht van akten, stukken van de burgerlijke stand, plans, processen-verbaal van afpaling, enz., de juistheid na te gaan van de uit te voeren mutaties. De verrichtingen op het terrein zelf bestaan eensdeels uit de opmetingen en anderdeels uit de schattingen; deze werken worden uitgevoerd door de beambte van het kadaster in het bijzijn van een aanwijzende schatter, afgevaardigde van de burgemeester. De schattingsverrichtingen bestaan in het vaststellen van een nieuw kadastraal inkomen, dat dient toegekend aan de nieuwe gebouwen of herbouwingen, aan de gebouwde en ongebouwde onroerende goederen die aanzienlijke wijzigingen hebben ondergaan. Alhoewel het eigenlijke probleem van de schattingen zo dadelijk uitvoeriger zal worden belicht, is het nuttig eraan te herinneren dat de schatting van de ongebouwde en gewone gebouwde eigen dommen toevertrouwd wordt aan de meetkundigen-schatters, titularissen van een kadastergebied, terwijl de controleurs der schattingen bevoegd zijn om het kadastraal inkomen vast te stellen van de nijverheidsinrichtingen en de uitzonderlijke gebouwen. Hoe worden de jaarlijkse mutaties nu geboekt in de kadastrale legger en op het kadastraal plan overgebracht Met het oog op deze overboeking wordt er per kadastrale gemeen te een mutatiestaat nr. 219-223 opgemaakt, waarin alle kadastrale mutaties, van welke aard ze ook zijn, worden opgenomen en worden de resultaten van de metingen op het terrein vastgelegd onder vorm van opmetingsschetsen. Elk van deze documenten geeft in principe twee toestanden weer, de vorige en de nieuwe, welke tegenover elkander worden geplaatst. De staat der mutaties bevat bovendien de oorzaak van iedere mutatie. De opmetingsschetsen vermelden, wat de nieuwe percelen betreft, alle meetcijfers en aanduidingen die nodig zijn om de nieuwe percelen af te beelden, om ze te nummeren en in 't algemeen om het plan te kunnen bijwerken volgens de ingetreden wijzigingen. Sedert enkele jaren worden de opmetingsschetsen evenwel op calqueerpapier getekend, teneinde het mechanisch afdrukken ervan mogelijk te maken. De mutatiestaat dient terzelfdertijd als proces-verbaal van de schattingente dien einde wordt hij aangevuld met de aanduidingen betreffende de vergelijkingspunten die werden aangewend door de experten, terwijl hij op 't einde bekleed wordt met de handtekening van de experten van het kadaster en van de aanwijzende schatter, afgevaardigde van de burgemeester.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 38