LANDMEETKUNDE Ir. H. J. VAN STEENIS, Leidingenkadaster Inleiding Nu Nederland zich in snel tempo omvormt van een agrarisch land tot een industrieland, met een snel groeiende bevolking en nog sneller toenemende dichtheid van waterleidingen, rioleringen, kabels en leidingen voor allerlei doeleinden, dient de vraag naar inventarisatie, ordening, vastlegging en wettelijke regeling van de ondergrondse eigendomstoestand kortweg genoemd leidingen kadaster zich opnieuw met klem aan. Nu een op 14 oktober 1957 ingestelde Staatscommissie de taak heeft de regering te adviseren over de maatschappelijke functie die het kadaster dient te vervullen en de minister bij de installatie o.a. de vraag heeft gesteld, of het kadaster dienstbaar zou behoren te worden gemaakt aan andere doeleinden dan waarvoor het thans reeds wordt gebruikt, moge het van betekenis zijn op grond van eigen ervaring en inzicht een aantal suggesties te doen ten aanzien van de wenselijkheid, de aard en de mogelijkheden van een leidingen kadaster. Wenselijkheid Het bovengrondse onroerende bezit wordt geregistreerd en ge administreerd. Het zou wenselijk zijn, dat dit eveneens geschiedde ten aanzien van het minstens zo kostbare ondergrondse bezit van de overheid en van semi-overheidslichamen. Om enig begrip te krijgen om welke bedragen het hier gaat, is van de Gemeente Amsterdam de globale investering nagegaan in het elektriciteits-, telefoon (P.T.T.)-, gasleiding-, waterleiding- en rioleringsnet van deze stad; dus van de investering in de onder grondse netten. Dit blijkt een totaal bedrag van ongeveer fl. 330 miljoen of fl. 400.per inwoner te zijn. Hieruit is af te leiden, dat de totale ondergrondse investering aan afvoer- en distributienetten in Nederland ongeveer fl. 4,5 miljard bedraagt, wat ongeveer gelijk is aan een vierde van onze staats schuld. Een wettelijke registratieplicht van dit ondergronds overheids- bezit zou zeker op zijn plaats zijn. Niet alleen de ondergrondse kabels, leidingen en rioleringen vertegenwoordigen een aanzienlijk kapitaal, maar ook de grond langs wegen, die daarvoor soms speciaal lid van de Coöperatieve Vereniging Ingenieursbureau Van Steenis w a te Utrecht: Preadvies, uitgebracht tijdens de Geodetische Studiedag op 27 april 1962 te Wageningen.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 3