294 welke in 1956 tot stand kwam, grotendeels omdat een vroegere wet van 4 mei 1949 tot aanmoediging van de vrijwillige ruilverkave ling niet de resultaten opleverde, welke men er normaal had kunnen van verwachten en dienvolgens geen gunstige oplossing inhield van het probleem van het hergroeperen van percelen. De tussenkomst van de Speciale dienst van het kadaster in de ruilverkavelingsverrichtingen geschiedt zowel op administratief als op technisch vlak. In het kader van de administratieve medewerking worden de nodige bescheiden uitgereikt, welke de basis uitmaken van het voorafgaandelijk onderzoek, d.w.z. afschriften van de kadastrale plans en uittreksels uit de kadastrale legger. Op administratief vlak moet er ook nog worden aangehaald, dat er steeds een ambtenaar van deze Speciale dienst zetelt in het ruilverkavelingscomité dat belast is met het treffen van de nodige maatregelen om de ruilverkaveling tot een goed einde te brengen. Alhoewel op technisch vlak het merendeel van de topografische verrichtingen, zoals de detailmeting, het vastleggen en het afbake nen van de nieuwe kavels op het terrein, evenals het opmaken van de plans, toevertrouwd wordt aan één of meer private landmeters, is de tussenkomst van het kadaster toch nog van primordiaal belang, vermits zijn Speciale dienst eensdeels de triangulatie, basis voor de verdere verdichting, uitvoert en anderdeels alle nuttig geachte controle uitoefent, op de zoeven aangehaalde verrichtingen van de private landmeters. Deze laatste tussenkomst is een onontbeerlijke waarborg voor de goede uitvoering en laat daarenboven de administratie toe de plans van de ruilverkaveling aan te wenden voor haar eigen nood wendigheden, zonder deze werken te moeten herbeginnen. We kennen nu reeds de organisatie en de werking van de ver schillende diensten van het kadaster en we hebben gezien hoe en aan de hand van welke administratieve verrichtingen, de kadastrale stukken worden bijgewerkt. De vraag die thans kan gesteld worden is de volgendewat is nu, in het algemeen beschouwd, het nut van het kadaster in België Behalve zijn rol van administratie belast met het vaststellen van de grondslag van de grondbelasting, waaraan nog belangrijke gemeentelijke en provinciale opcentimes worden toegevoegd, verschaft het kadaster op fiscaal gebied ook een controlemiddel voor de inning van de rechten van overgang onder levenden of bij overlijden. Het heeft na de jongste oorlog ook in belangrijke mate zijn medewerking verleend aan de inning van de belasting op het onroerend kapitaal, verrichting die gesteund was op de geschatte verkoopwaarde van de onroerende goederen. In het kader van de verrichtingen van het Nationaal Instituut voor de Statistiek dient vooral de medewerking vermeld, door het kadaster verleend ter gelegenheid van de aan de gang zijnde telling der gebouwen. Voor deze gebouwentelling dient er door de perso-

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 40