295 neelsleden van het kadaster, per gebouwd perceel, een gebouwen- telformulier te worden ingevuld waarbij, benevens enkele gewone kadastrale aanduidingen, volgende gegevens moeten worden verstrekt: gebruik waartoe het gebouw bestemd is, met inbegrip van de afzonderlijke oppervlakten, eensdeels van de gedeelten bestemd voor huisvesting en anderdeels van de kelders, zolders en bijgebouwen, tijdstip waarop het gebouw werd opgericht, hoedanig heid van de eigenaar, aantal niveau's van het gebouw, verkoop waarde, breedte van de voorgevel, enz. Het is wel van belang te signaleren dat al deze gegevens verstrekt worden op basis van de kadastrale documentatie. Op burgerlijk en maatschappelijk gebied wordt het kadastraal inkomen, dank zij zijn karakter van inkomen, bepaald volgens objectieve en eenvoudige criteria, als referentie gekozen door talrijke wetten en reglementen, nl. inzake rechterlijke bevoegdheid, het regime van erfopvolging voor kleine nalatenschappen, tien jarige of vijfjarige kwijtschelding van de grondbelasting dit naargelang het respectievelijk gaat om gewone gebouwde eigen dommen of om zekere nijverheidsgebouwen opgericht of aangekocht met financiële steun van de Staat vermindering der registratie rechten voor zekere eigendomsoverdrachten, ouderdomspensioenen, verdeling van het gemeentefonds, kleine landeigendom, vermin dering van 1/4 van de grondbelasting voor sociale woningen, enz. Daar het kadastraal plan het enige perceelsgewijze plan is van het land, is het een onmisbaar element voor onteigeningen, grote openbare werken, plans van ruilverkaveling, stedebouw en van ieder ander gezamenlijk werk of studie van wetenschappelijke of economische aard dat de kennis vereist van de perceelsgewijze samenstelling van het grondgebied. Tenslotte is het kadaster, zoals reeds gezegd, een ware inventaris en burgerlijke stand van de eigendom, waarvan het de geboorte, de veranderingen en de huidige samenstelling aangeeft, en is het dienvolgens een waardevolle bron van inlichtingen betreffende alles wat betrekking heeft op het onroerend bezit. Openbare dien sten, notarissen, makelaars in onroerende goederen, eigenaars, huurders, urbanisten, zoekers die belang stellen in de landhuishoud kunde, in de menselijke aardrijkskunde, in de statistieken, de dialectologie en de toponymie en vele andere doen beroep op zijn documenten. Het is dan ook nuttig na te gaan op welke manier er voldaan wordt aan de aanvragen tot het bekomen van kadastrale uittreksels. Vooreerst moet er worden gezegd dat de kadastrale documenten eigendom zijn van de Staat, vertegenwoordigd door de admini stratie van het kadaster; dit geldt ook voor de bescheiden die in de gemeentesecretariaten berusten. De Bewaarder van het kadaster is belast met het afleveren van uittreksels uit of afschriften van de kadastrale plans, kadastrale leggers en zekere andere stukken, aan de particulieren die er een

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 41