296 aanvraag toe indienen. De uittreksels of afschriften geven aanlei ding tot betaling overeenkomstig een tarief vastgesteld bij Konink lijk Besluit. Kosteloze aflevering is enkel voorzien voor bepaalde openbare diensten en organismen. Vertrekkend van het principe dat het afleveren van uittreksels een bron van inkomsten uitmaakt voor de Staat is het logisch dat het verboden is kopij te nemen of te laten nemen van genoemde stukken, zowel van deze van de bewaring als van die neergelegd in de gemeenten. Dit verbod sluit evenwel niet uit dat zekere openbare ambtenaren of afgevaardigden van openbare besturen of organismen van openbaar nut er kunnen toe gemachtigd worden, in de burelen van de bewaring en met eigen middelen fotokopieën of met de hand gemaakte afschriften te nemen van de kadastrale gegevens, wanneer het vast staat dat deze gegevens uitsluitend zullen worden aangewend voor bestuursaangelegenheden of alge meen nut. Deze kopijen geven alsdan geen aanleiding tot betaling en de administratie kan niet worden aansprakelijk gesteld voor gebeurlijke fouten, begaan bij het kopiëren met de hand. Identieke uitzonderingsmaatregelen zijn voorzien voor particulieren die voor opvoedkundige of wetenschappelijke doeleinden of nog voor alge meen belang kadastrale gegevens nodig hebben. Om nog even terug te komen op de officiële uittreksels waarop dus de vermelding „echt verklaard" voorkomt dient er aange stipt, dat de massa van dergelijke aanvragen, uitgaande van particulieren, notarissen, meetkundigen-schatters uit de private sector, enz., zo omvangrijk is, dat ze niet steeds onmiddellijk kunnen worden beantwoord. Er werd evenwel voorzien dat men, mits betaling van een supplement van 50 t.h. op de gewone kostprijs, de uittreksels met de post toegezonden krijgt ten laatste op de derde werkdag volgend op de datum van de ontvangst van de aanvraag. Er bestaan ook „verminderde tarieven" zoals bijv. voor de niet gelijkluidend verklaarde afschriften van plans op film, die door het personeel van de bewaring bij middel van mechanische afdruk bekomen worden. Eigenaars of huurders kunnen kosteloos, zowel in de burelen van de bewaring van het kadaster als in de gemeentesecretariaten, mededeling bekomen van enkele gewone inlichtingen in verband met hun eigendom of het gehuurde goed. Het verstrekken van mondelinge inlichtingen aan andere per sonen geeft aanleiding tot de betaling van een taks, waarvan het bedrag evenwel vrij miniem is. In het laatste gedeelte van deze spreekbeurt zal ik trachten de rol en het nut van het Belgisch Kadaster te belichten in zijn functie van schatter van onroerende goederen. Het staat vast dat de essentiële functie waarvoor het kadaster in het leven werd geroepen van fiscale aard was. Het lag vooral in

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 42