298 Het doel ervan bestaat hierin, dat er nieuwe kadastrale inkomens moeten worden vastgesteld, waarbij er niet kan of niet mag worden gesteund op de vroegere. Indien men weet dat België meer dan 8.700.000 kadastrale percelen telt waaronder meer dan 2.800.000 gebouwde en dat deze percelen een aanzienlijk aantal milliard frank aan belastingen opleveren voor de Staat, de provincies en de gemeenten, is het duidelijk dat een dergelijke massale verrichting tamelijk delicaat en ingewikkeld is en dat ze met belangstelling wordt gevolgd door praktisch iedere Rijksonderdaan, hetgeen niet van aard is de taak van de administratie te vergemakkelijken. De jongste algemene perekwatie werd bevolen bij de wet van 14 juli 1955, de uitslagen ervan, gesteund op de huurwaarde van het iste semester van 1955, zijn van toepassing vanaf 1 januari 1962. In feite werd een dergelijke perekwatie niet meer uitgevoerd sedert de periode 1931-1935. De wetgever had aanvankelijk voorzien dat ze voor x januari 1950 zou uitgevoerd worden, doch verscheidene omstandigheden, en in het bijzonder het feit dat de huurmarkt in de naoorlogse jaren gedurende een vrij lange periode geen stabiel karakter vertoonde, hebben de verwezenlijking ervan op voornoemde datum onmogelijk gemaakt. Tussen twee opeenvolgende perekwaties in, worden de schattingen en de herschattingen uitgevoerd ingevolge het ontstaan van nieuwe belastbare goederen en wegens de aanzienlijke wijzigingen gebracht aan immobiliën, die reeds voordien aan de grondbelasting waren onderworpen. De kadastrale inkomens kunnen ook onderworpen worden aan tussentijdse herzieningen die collectief kunnen zijn, zelfs indien ze in principe tot een of meerdere gedeelten van het Rijksgrondgebied beperkt blijven, of individueel, indien ze slechts op een of meer bepaalde onroerende goederen betrekking hebben. Er werd sedert de periode die de oorlog 1940-1945 voorafging, nooit meer tot enige herziening van de kadastrale inkomens, hetzij algemene, hetzij beperkte, overgegaan. Met andere woorden, de oude kadastrale inkomens, d.w.z. deze van de jongste algemene perekwatie, waren verouderd en voorbij gestreefd, vermits zij nog steeds afgestemd waren op waarden uit de periode van vóór de tweede wereldoorlog. Waarom voorbijgestreefd? Omdat er zich sindsdien echte om wentelingen hebben voorgedaan niet alleenlijk in de huurwaarden maar ook in de plaatselijke toestanden ingevolge de uitgroei van sommige streken of lokaliteiten en de stagnatie van andere, inge volge de uitbreiding van de gebouwde complexen, de ontwikkeling der verkeersmiddelen, de uitvoering van grote werken, de urbani satie, de demografische evolutie, enz. De nieuwe algemene perekwatie beantwoordt dus ook aan een noodzakelijkheid ten overstaan van de verdelende rechtvaardigheid onder de belastingschuldigen, te meer daar de kadastrale inkomens ook een weerslag hebben op burgerlijk en op maatschappelijk plan.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 44