Tijdens de lange periode welke tussen de twee perekwaties in verlopen is, heeft de administratie van het kadaster de gelegenheid gehad, en ook te baat genomen, om haar schattingsdocumentatie te verbeteren. Alles wat in verband stond met de onroerende goederen werd gewogen, gemeten en berekend. Thans bezit de administratie voor ieder gebouwd eigendom een schattingsfiche dat de nauwkeurige beschrijving omvat van het onroerend goed, gesteund op gedetailleerde en van meetcijfers voorziene schetsen alsmede op al de elementen die een weerslag op de huurwaarde kunnen uitoefenen: tijdstip van de opbouw, bestemming, ligging, materialen, onderhoud, comfort, aantal verdiepingen en vertrekken, schikking, enz., zonder de eventuele invloed van de vetusteit uit te sluiten. Voor de type-onroerende goederen die als maatstaf dienen voor de schatting van de gebouwde onroerende goederen van de massa en waarover wij zo dadelijk meer uitleg zullen verstrekken bevat het fiche bovendien een foto van de voorgevel van het gebouw. De beschrijving en de opmeting worden nog omvangrijker, wanneer het appartementsgebouwen, uitzonderlijke gebouwen en nijverheidsinrichtingen betreft, waarvan een zeer substantiële beschrijvende tabel wordt aangelegd. Ik acht het gepast de aandacht erop te vestigen dat deze stukken uitsluitend behoren tot de documenten van de inwendige dienst, documenten die dus niet door buitenstaanders mogen geraad pleegd worden. Hoe worden al deze schattingen nu gedaan? Ten einde de onontbeerlijke stabiliteit en de continuïteit van de kadastrale inkomens te verzekeren wordt er bij de wettelijke bepalingen voorgeschreven, dat zij in hoofdzaak moeten worden vastgesteld bij vergelijking met vooraf als types of vergelijkings punten gekozen onroerende goederen. Deze type-onroerende goederen, gebruikt als maatstaf, zijn de meest representatieve in hun soort: het inkomen van deze types zelf wordt, over 't algemeen, bij middel van een schatting vastge steld en is een van de eerste verrichtingen van een algemene pere- kwatie van de kadastrale inkomens. Deze schatting vereist daaren boven een zorgvuldige coördinatie voor gans de uitgestrektheid van het Rijksgrondgebied; de volledige verwezenlijking ervan is een werk van geduld, kennis en gezond oordeel. Aangezien de type-onroerende goederen ontegensprekelijk de hoeksteen van het systeem uitmaken, voorziet een bijzondere reglementering dat, eensdeels, de keuze en de schatting van deze onroerende goederen aan een op gemeentelijk plan ingestelde plaatselijke commissie moet worden onderworpen, en, anderdeels de kadastrale inkomens van de type-onroerende goederen, eenmaal bekrachtigd ingevolge de goedkeuring van deze commissie, niet meer het voorwerp van een bezwaar mogen uitmaken. Vooraleer de plaatselijke commissie deze procedure aanvangt, 2Q9

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 45