300 worden de wettelijke belastingschuldigen van type-onroerende goederen in kennis gesteld van het inzicht van de administratie hun onroerend goed te kiezen als vergelijkingspunt en van het kadastraal inkomen dat zij aan het goed denkt toe te kennenzij kunnen binnen de vijftien dagen hun opmerkingen overmaken en deze moeten door de administratie verplichtend worden voorgelegd aan de bevoegde plaatselijke commissie. Wat betreft de ongebouwde eigendommen, ondergaat de regel van de schatting door vergelijking met een ander type-onroerend goed een zekere aanpassing. Rekening gehouden met de mindere verscheidenheid die men voor deze onroerende goederen aantreft, wordt de schatting van de ongebouwde onroerende goederen, met het doel het probleem te vereenvoudigen, uitgevoerd door de schaal van de kadastrale inkomens per hectare als referentie te gebruiken, schaal opgemaakt in functie van de type-onroerende goederen en welke insgelijks ter goedkeuring moet worden voorgelegd aan de reeds aangehaalde plaatselijke commissie. Behoudens hetgeen hiervoor gezegd werd voor de type-onroerende goederen, worden de nieuw vastgestelde kadastrale inkomens individueel genotificeerd aan de wettelijke belastingschuldigen die, met inachtneming van de vormen en binnen de termijn voorzien bij de wet (30 dagen), bezwaar kunnen indienen. Indien het onderzoek van het bezwaar niet tot een akkoord leidt, wordt het geschil beslecht door een scheidsrechter, aangesteld door de bevoegde vrederechter. De aan de scheidsrechter verschul digde honoraria worden, volgens een bij ministerieel besluit vast gesteld barema, betaald door de partij, waarvan de schatting het meest afwijkt van het door de scheidsrechter vastgesteld inkomen. Voor de gebouwde onroerende goederen waarvoor er geen eigen huurmarkt bestaat of waarvoor het niet mogelijk is gevolgtrekkingen af te leiden uit een geheel van verzamelde huurgegevens betreffende gelijkwaardige onroerende goederen, neemt men zijn toevlucht tot het vaststellen van de verkoopwaarde van het goed tijdens het eerste semester 1955 en wordt er op deze waarde een kapitalisatie rentevoet toegepast, die voor de huidige perekwatie op 4 t.h. is bepaald. Enkele voorbeelden van gebouwen, die we uitzonderlijke gebouwen noemen, die volgens deze laatste methode worden geschatkloosters, kostscholen, colleges, grote klinieken, hospitalen, badinrichtingen, grootwarenhuizen, grote garages, grote kantoor gebouwen, nijverheidsinrichtingen van een bepaalde belangrijkheid, enz. Met betrekking tot de algemene perekwatie moet er daarenboven nog worden aangestipt, dat voor de circa 70.000 nijverheids- bedrijven aangiften dienen ingezameld, die de administratie moeten toelaten een kadastraal inkomen toe te kennen aan bepaald mate rieel of outillering dat er in voorkomt. Over deze laatste belangrijke verrichting, die wordt afgehandeld volgens eigen normen, kan er evenwel onmogelijk verder worden uitgeweid in het raam van onderhavige uiteenzetting.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 46