258 moet worden aangekocht en vrijgehouden. Bovendien ontstaat herhaaldelijk belangrijke schade bij uitvoering van grondwerken ten gevolge van het onvoldoende bekend zijn met de ligging van kabels, leidingen, e.d. Het instellen van een leidingenkadaster zou gepaard dienen te gaan met een coördinatie en verbetering van wetteüjke voor schriften en bevoegdheden ten behoeve van het aanbrengen en exploiteren van allerlei soorten van distributie- en verzamelnetten ten algemenen nutte in overheids- en particulier beheer. De wegenwet stelt zijn eisen. De wet tot opheffing van privaat rechtelijke belemmeringen heeft door zijn gedogenplicht het vlotter afwikkelen der zaken bevorderd, maar functioneert nog niet be vredigend. In de legesverordeningen is nog onvoldoende uniformi teit. Er zijn allerlei wettelijke verordeningen, regelingen, overeen komsten en afspraken ten aanzien van het kunnen en mogen leggen van kabels, leidingen en riolen in openbare en/of particuliere grond. Maar streek- en provinciale bedrijven verkeren soms in een rechte loze positie te dien aanzien en zijn afhankelijk van de goede wil van overheidsinstellingen om leidingen te kunnen leggen in bepaalde stroken grond, waarvan ze weer zonder enige schadeloosstelling kunnen worden verdrongen. Er lopen dan ook regelmatig processen over geschaad eigendoms recht, schadeloosstellingen enz. Eveneens ten aanzien van de heffing van liggelden zijn de regelingen zeer uiteenlopend. De ene provincie vordert bijv. van de openbare bedrijven per jaar fl. 10.per km sleuflengte, en van particulieren fl. 25.Een andere provincie brengt de kostprijs van de strook grond waarin de kabels en lei dingen liggen, in rekening. De Nederlandse Spoorwegen en ver schillende overheidsinstanties hebben weer andere maatstaven en regelingen. Ook ten aanzien van het leggen van leidingen in particu liere grond is de gedragslijn der verschillende bedrijven zeer uiteen lopend. In nieuw gebouwde wijken bestaat het streven om de kabels, leidingen en riolering voor de diverse bestemmingen in een econo mische en steeds eendere volgorde t.o.v. de rooilijn te leggen, hetgeen de exploitatie der afvoer- en voorzieningsnetten efficiënter maakt en een grotere overzichtelijkheid van de technische beheerskaarten bevordert. Door onvoldoende overleg en door het ontbreken van algemeen geldende regelingen bestaan in dit opzicht echter nog zeer veel tekortkomingen, tot groot nadeel van het algemeen belang. Een samenhangende wettelijke regeling van deze materie is daarom uitermate gewenst. Mogelijkheid, De praktijk van het leidingenkadaster in het Zwitserse kanton Bazel bewijst dat dit ook in ons land niet langer een wensdroom behoeft te blijven. Het werd in genoemd kanton 50 jaar geleden ingesteld, was na 40 jaar voltooid en wordt ook sedert dien bijge houden op een voor alle betrokkenen bevredigende wijze. Opzet,

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 4