259 organisatie en bijhouding kunnen zonder meer tot voorbeeld strekken voor een Nederlands leidingenkadaster. De financiering kan op overeenkomstige wijze geschieden. Technische uitvoering Als grondslag voor het leidingenkadaster zijn goede aaneen sluitende kaarten van het gehele land nodig, hoewel deze natuurlijk met alle tegelijk klaar behoeven te zijn en vele bladen ervan zelfs wellicht nooit behoeven te worden gemaakt. Het kadaster of als deze er is de landmeetkundige dienst van de gemeente, is de aangewezen instantie die moet zorgen voor het homogene moeder- kaartenmateriaal. Ideaal zou zijn als een volledige, en liefst systematische fotogram- metrische hermeting van Nederland, zoals deze door het kadaster is ter hand genomen, op korte termijn zou kunnen worden gereali seerd. De terrestrische bijmeting in sterk bebouwde gebieden kan aanzienlijk worden verminderd door de reeds bestaande kadastrale gegevens met een optische pantograaf in deze luchtkaartering in te passen. Op deze moederkaarten staan dan niet alleen de vaste opstallen, maar ook de topografische details, zoals straatprofielen, wegbermen, bijgebouwen, houten opstallen, warenhuizen en kassen van tuinderijen, taluds, sloten e.d. De zo ontstane moederkaarten zouden met het straatmeubilair en andere kleine details, die niet op de fotogrammetrische kaart voorkomen, door meting van eigen gemeentelijke dienst of particuliere landmeetkundige bureaus kunnen worden gecompleteerd. Wat de schaal betreft zou het land in drie groepen kunnen worden onderverdeeld: steden en dorps kernen met veel leidingen x 200, licht bebouwde gebieden 1 500 en landelijk gebied 1 1000. De schaal 1 200 voldoet in de stad Bazel volledig aan de eisen en is ook volgens onze eigen ervaringen voor de kaartering van de ondergrondse situatie op verschillende grote bedrijven zeer doelmatig. De vervaardiging dient gedecentraliseerd te geschieden, per gemeente of groep van gemeenten. Alle betrokken diensten en nutsbedrijven sturen hun gegevens naar het plaatselijke bureau, dat deze in kaart brengt. Doordat deze gegevens vaak gebrekkig zijn ontstaat voorlopig een niet volledig betrouwbare kaart. Van elke opgraving wordt echter kennisgegeven aan het leidingen kadaster, dat daarvan gebruik maakt om de gegevens aan te vullen en te verbeteren. Zo ontstaat al voortwerkend in de loop der jaren een steeds betrouwbaarder geheel. Meetcijfers komen niet op de kaart. Na elke wijziging ontvangt het betrokken bedrijf een nieuw kaart blad. Kosten en financiering Bij het vervaardigen van kaarten wordt in Nederland, zelfs bmnen de enkele gemeente, door verschillende diensten meestal

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 5