VERSCHILLENDE ONDERWERPEN Litteratuuroverzicht M. Poirée en Ch. Oilier. Irrigation. Ondertitel: Les réseaux d'irrigation, théorie, technique et économie des arrosages. 400 pag. formaat 16 X 24,5 cm. Uitgegeven door Eyrolles te Parijs onder auspiciën van de Bibliothèque de l'Institute de Topométrie. In de ruim van tabellen en figuren voorziene tekst zijn grafieken opgenomen voor het ontwerpen van open leidingen en buizen, en het berekenen van de evapotranspiratie volgens Blaney en Criddle en Turc. Het werk is een verbeterde en aanmerkelijk uitgebreide 100 pag.) tweede druk van een in 1957 uitgegeven leerboek over het vak irrigatie zoals dit wordt gedoceerd op: 1) l'Ecole Speciale des Travaux Pubhes, een opleidingsschool voor waterbouwkundigen, op een niveau gelegen tussen dat van onze H.T.S.-en en dat van de T.H. in Delft, en 2) l'Institute de Topométrie van het Conservatoire National des Arts et Métiers, een tweejarige cursus voor de op leiding van ingenieurs tot landmeetkundige specialisten. In een bondige en voor Frans makkelijk leesbare stijl worden de belangrijkste civiel- en cultuurtechnische onderwerpen uit de irrigatie besproken. Voor ontwatering wordt verwezen naar het boek Assainissement Agricole van dezelfde schrijvers (besproken in het juninummer van dit tijdschrift). De stof omvat I. De civieltechnische uitrusting van irrigatieprojecten (144 pag.). O.a. voorkomens van water, de onttrekking, het transport, de ver deling en meting. Tot besluit een beschrijving van twee oude irrigatieprojecten (Canal Pierrelatte en Canal Carpentras) en het thans in uitvoering verkerende Bas-Rhóne et Languedoc-project. II. Het bepalen van de waterbehoefte (126 pag.). O.a. het voorspellen van de evapotranspiratie van cultuurgewassen onder verschillende klimatologische omstandigheden met de formules van Blaney en Criddle, Thornthwaite, Penman en Turc, de grond als opslagplaats van vocht, het voor de plant beschikbare vochtigheidstraject, frequentie en grootte van de watergiften, leidingcapaciteiten met betrekking tot de wijze van distribueren. III. Methoden volgens welke de grond kan worden bevochtigd (87 pag.), de techniek van het overvloeien, onder water zetten, infiltreren en beregenen. IV. Enkele economische beschouwingen (20 pag.). De titel van het boek belooft meer dan in 400 pag. kan worden gegeven. Aan de wijze waarop de stof wordt behandeld is op te maken, dat het onderwerp slechts één der studievakken is op het lesrooster van evengenoemde scholen. De irrigatiespecialist zal in dit boek weinig nieuws vinden, zij het dan dat de civieltechnicus

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 60