In de „Algemene beschouwingen" lezen we dat het cultuurtech nisch beleid er op gericht is geweest een zo groot mogelijke opper vlakte in ruilverkaveling uit te voeren. Zowel goedkope (admini stratieve) ruilverkavelingen als ruilverkavelingen nieuwe stijl, met daartussen allerlei schakeringen, worden thans uitgevoerd. De gemiddelde kosten per ha zullen aldus lager komen te liggen. De bedrijfsvergroting en de verkrijging van gronden hiervoor hebben de speciale belangstelling van de C.C.C. De ontmenging der bedrijven (specialisatie gericht op tuinbouw) vraagt steeds meer de aandacht. In het verslagjaar werden 51 360 ha (11 blokken) in stemming ge bracht, terwijl 19 160 ha (eveneens 11 blokken) gereed kwamen. In de drie voorafgaande jaren kwam een oppervlakte van 18 320 ha gereed. Laten we hopen dat deze stijging in de produktie zich blijft voortzetten In het tweede hoofdstuk wordt een overzicht gegeven van de procedure bij de ruilverkavelingsovereenkomsten en wordt over enige bijzondere toepassingen uitgeweid. Verder blijkt steeds meer belangstelling voor deze vorm te bestaan. Thans zijn 93 overeen komsten met een totale oppervlakte van 10 040 ha goedgekeurd (waarvan in 19612450 ha) en voor 6030 ha (64 blokken) is de akte gepasseerd (in 1961: 1600 ha). Vele mogelijkheden die de wettelijke ruilverkaveling biedt, vinden ook bij de ruilverkavelingsovereen komst toepassing: boerderij verplaatsing, aanleg wegen en water lopen, enz. Naast dit voordeel voor de belanghebbenden ontstaat m.i. het nadeel, dat het versnellend karakter van dit soort ver kavelingen zal verdwijnen. In die richting werkt ook de toename van de oppervlakte per blok. Biedt bij blokken van 800 ha en groter de wettelijke ruilverkaveling niet meer mogelijkheden om tot een zo effectief mogelijk resultaat te komen Als men aan deze grotere blokken, waaraan ook meer Rijksgelden zullen worden besteed, de voorwaarde stelt, dat de resultaten verge lijkbaar moeten zijn met die, verkregen volgens de wettelijke proce dure, zal de bewerking veel tijd en inspanning vragen. Het is de vraag of dan de optimistische verwachting van een jaarproduktie van 5000 a 10 000 ha, geuit in het jaarverslag, in de eerstvolgende jaren zal worden vervuld. Van de „Bijzondere onderwerpen" is vooral het eerste, de ruil verkaveling in de praktijk, interessant, omdat hierbij in het bij zonder de administratieve en juridische facetten in beschouwing worden genomen. De corrigerende uitspraken van de rechter, vooral voor de technische uitvoering, verdienen de aandacht. Over één van deze uitspraken die het jaarverslag „juridisch minder belangrijk" acht, maar „die toch nuttig is voor het opmaken van het voorlopig plan van wegen en waterlopen" één opmerking. Hoewel ik het eens ben met het vonnis van de rechtbank in deze de ruilverkaveling Vroomshoop betreffende zaak, raad ik de technici aan de quasi-geodetisch-wetenschappelijke motivering van de 3i6

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 62