317 Rechtbank maar zo snel mogelijk te vergeten. Het is immers zeer goed mogelijk op een kaart op schaal i 5000 aan te geven dat een perceel bij een wegverbreding of wegaanleg betrokken is. Als men dit tenminste duidelijk wil vermelden. Ten aanzien van de bedrijfsvergroting wordt vermeld dat ver wacht wordt dat in Oostelijk Flevoland 75 bedrijven met een opper vlakte van 2500 ha jaarlijks ter beschikking van de ruilverkave ling komen: een belangrijke bijdrage om tot bedrijfsvergroting op het oude land te komen. De openlucht-recreatie als middel voor vrije-tijdsbesteding komt steeds meer in de belangstelling. Ook in ruilverkavelingsverband zal aan de vervulling van het streven om meer recreatiemogelijkheden te bieden worden meegewerkt. Het Ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal hiervoor gelden beschikbaar stellen. In de paragraaf „Het kadastrale ruilverkavelingswerk" wordt vermeld dat de ponskaartenmethode in 1961 in de ruilverkaveling „Lollebeek" werd toegepast, dat meetwerk wordt uitbesteed aan particuliere bureaus en dat t.b.v. de luchtkaartering 12 230 ha fotografisch werd opgenomen. De tijd blijkt nu rijp te zijn om in één opname de oude toestand en het uitgezette stramien van het nieuwe plan van wegen en waterlopen vast te leggen. Deze reeds in 1956 voorgestelde werkwijze 1) is mede mogelijk geworden door de invoering van de voorbereidingscommissies, die een grondiger voorbereiding van het voorlopige plan bevorderen. Ik volsta met een opsomming van de overige „Bijzondere onderwerpen": onderzoek, waterbouw, wegenbouw, landbouw- bedrijfsgebouwen, ruimtelijke ordening, Rijkswegen en ruilver kaveling, landschapsverzorging en natuurbescherming, regionale industrialisatie, agrarische voorlichting, uitvoeringsaspecten, werk gelegenheid, in- en externe betrekkingen. Het „Werk in de provincies", beschreven in het vierde hoofd stuk, geeft een duidelijke indruk van het veelomvattende werk gebied van de cultuurtechniek. Vele van de bij de „Bijzondere onderwerpen" genoemde activiteiten worden hier in hun toepassing vermeld. Het is toe te juichen dat in enkele provinciale verslagen ook de moeilijkheden en tegenslagen worden gerapporteerd. Aldus wordt voorkomen, dat de indruk wordt gewekt dat alles van een leien dakje loopt. Het verslag van de „Stichting Beheer Landbouwgronden" ver meldt dat in het verslagjaar 149 ha werd aangekocht, waarvan 117 ha in het Geestmerambacht, waarover nog interdepartementaal overleg plaatsheeft. In totaal beheert de S.B.L. thans 8744 ha grond. Evenals in de voorgaande jaren is ook dit verslag weer keurig verzorgd; de foto's en de grafieken maken het verslag tot een aan genaam leesbaar verhaal. Lezing van dit verslag is voor de insider leerzaam en voor de buitenstaander interessant, omdat de (land- I) Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde 1956: blz. 12.

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 63