in de naaste toekomst de plaatsingsmogelijkheden voor geodetisch ingenieurs verruimd zullen worden. Een verruiming van de plaat singsmogelijkheden is wel te verwachten wanneer de veertien grote gemeenten 100 ooo inw.) alle een eigen landmeetkundige dienst instellen met een geodeet aan het hoofd, en een aantal kleinere gemeenten gezamenlijk komen tot de instelling van een landmeet kundige dienst. Opgemerkt kan worden dat tijdens het ontstaan van de landmeetkundige diensten uitsluitend middelbare technici werkzaam zijn. Bij uitbreiding groeien deze technici mee en krijgen door ervaring de noodzakelijke kennis om topfuncties te bekleden. Mogelijk kunnen deze middelbare technici op topfuncties t.z.t. opgevolgd worden door geodetisch ingenieurs. ad B. De leidinggevende functie, die de ingenieur in het algemeen heeft, vereist inderdaad ook bij de geodeet een acade mische opleiding. Hoewel niet direct, verkrijgt de geodetisch inge nieur na enkele jaren die plaats welke hij ambieert. De ervaring elders opgedaan kan hem in zijn definitieve functie slechts ten goede komen. Zo wordt bij de gemeentelijke diensten kadastrale ervaring zeer op prijs gesteld. ad C. De waardering voor het werk van de geodeet komt overeen met die voor het werk van andere Delftse ingenieurs. Hoewel zijn specialistische opleiding hem niet de gelegenheid biedt topfuncties van algemene diensten te bekleden, stelt de kennis van rechtswetenschappen en fotogrammetrie de geodetisch ingenieur in staat die plaatsen te bezetten, waar deze speciale kennis vereist is. Het niet bereiken van deze topfuncties en het dienstverlenende ka rakter van de werkzaamheden van de geodetisch ingenieur zijn er de oorzaak van, dat zijn salariëring in enkele gevallen achter blijft bij die van andere Delftse ingenieurs. 4. Particuliere en semi-overheidssector De belangrijkste werkgevers voor de geodetisch ingenieur in de particuliere sector zijn 1. Nederlandsche Heide Maatschappij 2. Grontmij. 3. Het Ingenieursbureau Van Steenis. Behalve bij het Kadaster zijn geodetisch ingenieurs werkzaam bij overheids- en semi-overheidsbedrijven. Deze diensten zijn o.a. N.S. K.L.M. Aerocarto Genie B.A.B.O.V. Staatsmijnen Hydrografische dienst Topografische dienst. Uit de gesprekken die gevoerd werden met enige hoofden van landmeetkundige diensten en uit de ontvangen antwoorden op de in de circulaire gestelde vragen kon een goed beeld gevormd worden van de behoefte aan geodetisch ingenieurs en van de te verwachten ontwikkeling in de eerstvolgende jaren. De meeste overheids- en semi-overheidsbedrijven hebben slechts 322

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 68