323 één geodetisch ingenieur in dienst. Alleen de Staatsmijnen en de Topografische dienst hebben er elk dne in dienst. Wat deze diensten betreft kan worden gesteld dat er, behoudens de normale doorstroming, geen behoefte bestaat aan geodetisch ingenieurs. Het is niet waarschijnlijk dat in de eerstkomende jaren hierin verandering zal komen. In de cultuurtechnische sector zijn er meer mogelijkheden. De cultuurtechnische maatschappijen breiden hun werkzaamheden in Nederland sterk uit, terwijl bovendien hun activiteiten in de ontwikkelingsgebieden sterk toenemen. In hoeverre de buiten landse werkzaamheden zullen blijven toenemen, hangt in belangrijke mate af van de politieke ontwikkeling in de eerstvolgende jaren. Gezien de huidige hausse in het verlenen van technische bijstand aan de minder ontwikkelde landen en het beschikbare geld voor het uitvoeren van ontwikkelingsprojecten, is het te verwachten dat deze maatschappijen in de naaste toekomst plaats zullen hebben voor geodetisch ingenieurs. De uitbreiding van de werk zaamheden in Nederland zal de behoefte aan geodetisch ingenieurs niet doen stijgen. Meestal zal kunnen worden volstaan met middel bare technici voor het uitvoeren van diverse opdrachten. In alle genoemde diensten en bedrijven is de plaats en de functie van de geodetisch ingenieur in overeenstemming met zijn status van Delfts ingenieur. Dit geldt eveneens voor de promotiekansen en de salariëring. Uit diverse gesprekken werd het ons duidelijk dat de geodetisch ingenieur zich te veel ziet als geodeet en te weinig als Delfts ingenieur. Het gevolg hiervan is veelal dat hij zeer huiverig staat tegenover functies, die niet zeer nauw met de geodesie zijn verbonden. Momenteel zijn in de genoemde diensten 24 geodetisch ingenieurs werkzaam. Dit betekent dat er voor de gewone doorstroming per ij jaar 1 geodetisch ingenieur nodig is. Gelet op de uitbreiding van werkzaamheden van de cultuurtechnische maatschappijen en de vraag naar geodetisch ingenieurs door de diensten voor inter nationale technische bijstand (o.a. U.N.O. F.A.O. T.A.O. B.I.T.H.) lijkt het ons juist de behoefte aan geodetisch ingenieurs in genoemde sectoren momenteel te kunnen stellen op 2 geodetisch ingenieurs per jaar. 5. Buitenland, Het onderstaande is een uittreksel uit brieven die wij van (meest Nederlandse) geodeten uit het buitenland ontvingen. Hoewel het ter beschikking staande feitenmateriaal zich slechts beperkte tot enkele landen, geven de brieven toch een indruk van de mogelijk heden in landen met een uiteenlopende graad van ontwikkeling. Zuid-Afrika. In Zuid-Afrika wordt kadastraal werk uitgevoerd door particuliere landmeters. Het toezicht berust bij een Rijks Kadastraal Bureau. Het Delftse diploma wordt niet erkend; er is een aanvullend examen nodig. Na een aantal jaren praktijk

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 69