naast elkaar gewerkt. Het zou nuttig zijn om eens een studie te maken van de kosten verbonden aan het vervaardigen van het gehele kaartenmateriaal in wel gecoördineerd werkende gemeenten, zoals bijv. Amsterdam en Rotterdam, en van de kosten verbonden aan het vervaardigen van de kaarten in gelijkwaardige'gemeenten, waar de diensten naast elkaar werken met een gebrekkige coördi- natie. Uit een dergelijke vergelijking zou blijken, dat met alleen het centraal vervaardigen der plattegrondkaarten (moeder- of raam- kaarten) en daarvan afgeleide technische beheerskaarten zeer kostenbesparend zou werken, maar dat dit ook het geval zou zijn door coördinatie van het gehele beheer van de ondergrondse situatie, waardoor bij uitbreidingen en vernieuwingen van leidingen e.d. het grondwerk gecombineerd voor alle bediijven kan worden uitbesteed. In Bazel zijn de totale kosten van de totstandkoming van het leidingenkadaster becijferd op Fr. 1016818 voor een gebied van 1848 ha, d.w.z. Fr. 585 per ha. Naar Bazelse verhoudingen komt dit overeen met 1 van de grondprijs. Van deze stichtingskosten droeg de staat 40 het kanton 3« en de grondeigenaren 30 De bijhouding Het bijhouden van deze kaarten is een enorm werk, waarover niet te licht mag worden gedacht. Gezien het grote economische belang mag men daarvoor echter niet terugschrikken. De bij - houding zal, evenals de eerste vervaardiging, sterk gedecentrali seerd moeten geschieden, echter naar algemeen vastgelegde normen. In verband hiermede moge worden vermeld, dat reeds in 1949 door het Nederlandse Normalisatie Instituut (voorheen H.C.N.N.) een commissie B 7-c in het leven is geroepen, om aanduidingen voor het in kaart brengen van leidingaanleg op wegen en terreinen en daarbij behorende kunstwerken (revisietekeningen) op te stellen. In juli 1952 richtte deze commissie een verzoek tot de overheids instellingen met een technisch karakter in de ruimste zin van het woord, waarin o.a. werd gesteld: 2Ó0 Bij bestudering van gegevens uit eigen kring en uit het buitenland is de commissie gebleken, dat er ten aanzien van de eisen, welke de verschillende diensten en bedrijven aan de tekeningen voor de leidingsituaties stellen, veel uniformiteit bestaat. Desalniettemin bestaat er in ons land grote verscheiden heid in het gebruikte kaartenmateriaal, zowel wat de schaal der kaarten als wat de uitwerking ervan betreft. Deze grote verscheidenheid moet enerzijds worden toegeschreven aan het ontbreken van een norm, anderzijds aan het feit, dat de diensten en bedrijven elk voor zich de gegevens voor hun kaartmateriaal verzamelen en uitwerken. Voorts meende de subcommissie te kunnen vaststellen, dat bij verschil lende instellingen, waarschijnlijk door het omvangrijke werk dat de ver zorging van een revisie-tekeningenarchief vergt, grote achterstand was in het revisietekenwerk. Een volledig en goed bijgehouden revisie-tekemngen- archief is voor de diensten en bedrijven van grote economische betekenis en daarom dient hiernaar met alle middelen te worden gestreefd. Tot deze

Tijdschrift voor Kadaster en Landmeetkunde (KenL) | 1962 | | pagina 6